Турският външен министър заяви днес, че френският президент Еманюел Макрон е станал "истеричен" във връзка с развитието на конфликтите в Сирия и Либия и спора за морските граници в Източно Средиземно море, предаде Ройтерс.
Отношенията между съюзничките от НАТО Турция и Франция се влошиха заради противоречия в политиката спрямо Сирия, Либия и спора между Гърция и Турция за енергийните ресурси в Източно Средиземно море.
Анкара обвинява Франция, че подкрепя политически либийския генерал Халифа Хафтар в борбата му срещу признатото от ООН правителство в Триполи, след като преди това му е оказала военна помощ в борбата срещу Ислямска държава. Париж отрича това.
"В Либия те (Франция) подкрепиха пучиста Хафтар и направиха голяма грешка", заяви турският външен министър Мевлют Чавушоглу. "Нещата се промениха, балансът се промени, Хафтар беше победен и Макрон стана истеричен".
Турция и Франция също така стигнаха до спор през юни, след като френски военен кораб се опита да инспектира турски плавателен съд в рамките на мисия на ООН за налагане на оръжейното ембарго срещу Либия.
Говорейки пред журналисти в Анкара, Чавушоглу заяви, че Турция е осуетила френските надежди, че Хафтар ще завладее столицата Триполи, като е предоставила военна подкрепа на Правителството на националното съгласие, което е отблъснало щурма на Хафтар през юни.
"В тази истерия той не знаеше какво да прави. Веднага след това той каза, че нашите кораби са притеснявали техните кораби в Източно Средиземно море, но не можа да докаже това и беше унижен", посочи министърът.
Ройтерс напомня, че Франция подкрепи Гърция в Източното Средиземноморие, като се включи в съвместно учение заедно с Италия, Гърция и Кипър на фона на гръцко-турския спор за проучванията за въглеводороди в зоната.
Чавушоглу заяви, че Франция е страната, която най-много подстрекава Гърция за действията й в Източно Средиземно море, и призова Париж да си сътрудничи с Турция за стабилността в региона.
"Няма нужда от подобно истерично поведение от страна на Франция, това ги прави смешни. Ние сме две страни членки на НАТО", изтъкна той.
Още от Свят
Румъния избира президент
Кандидатите за президентския пост са 13
Британският министър Пат Макфадън: Русия е агресивна и безразсъдна в киберпространството
Кремъл е дал на „неофициални хактивисти“ картбланш за безнаказаност
Конференцията по климата: ООН одобри 300 млрд. долара за бедните страни
Споразумението от Баку увеличава сумата, която развитите страни трябва да предоставят - сега тя е не по-малко от 300 милиарда долара годишно до 2035 г.