Политиците не могат да съставят редовен и работещ кабинет, защото политиката е много повече от математика, иска се виртуозност и развито мислене. Липсата на стратегическо мислене, атрактивността на лесни и краткосрочни цели, неспособността да се предвиждат няколко стъпки напред е илюстрация на причината, в която се намираме в момента. ГЕРБ предизвика избори, спечели ги категорично и с тази победа не може да направи нищо и се върви към нови избори. Това коментира в ефира на “Фокус" професорът по политически научи Анна Кръстева.
Според нея политиката е конфронтационна сфера. У нас има тотално объркване кой е основният противник. ГЕРБ мобилизира цялата си машина и я насочва ежечасно срещу “Продължаваме промяната": "Главен противник е коалиционният ти партньор или представител на политическото пространство, в което си. Това обърква избирателите и не прави услуга на елитите, защото битките са ожесточени и унижават противникът ти и прави коалициите проблематични".
По думите й 50-ото Народно събрание беше заченато като мъртво родено и тя се аргументира защо.
"Защото нямаше логическа причина, нямаше ясен политически стимулиращ хоризонт към който да се върви. И не случайно в тази ненормална ситуация се случи пълната експлозия на ДПС - гореща война на лидери. В процес на пропиляване са всички шансове за съставяне на правителство. Решението на ПП-ДБ да излезе в опозиция е логично решение спрямо вота на избирателите и отношението на отхвърляне от предишните им партньори. Много трудно е без тях да се състави правителство. А ДПС, което изглеждаше монолитно и влязло в управлението се взриви", обясни Кръстева.
Тя обърна внимание, че кризата в ДПС е драматична и ярка, а самата партия е изключително сериозна в политическата система. Но добрите новини от тази криза са урок за всички, че само пари в политиката не стигат.
Проф. Кръстева коментира ситуацията от днес като посочи, че кабинетът на Доган е изтърбушен, информацията на партията я няма. Сградата на ДПС е облепена с плакати "ДПС" и "ДПС без Пеевски".
"Това е състояние на гореща политическа война и ярка политическа кампания, защото главната интрига е кое ДПС ще отиде на изборите? Пеевски в момента владее парламентарната група на ДПС, но все по-малко владее структурите. За една власт територията е много важна. От политическа гледна точка е ясно, че става въпрос за превземане на една крепост след друга. Колективните органи и мнозинството от парламентарната група не са в лагера на Пеевски, сега се превзема, отвоюва самата централа, територията. Тази битка до изборите ще фокусира нашето внимание. Олигархичните и авторитарни тенденции не са от вчера в Движението, но видяхме, че са копие, забито в сърцето на една ключова, системна партия у нас", допълни политологът.
Проф. Кръстева обърна внимание, че основен противник на Пеевски е президентът Радев, което по думите й е част от стратегията на Пеевски.
"Важно е кого си избираш за противник, Пеевски да се представи като толкова важен, че да бъде в едноличен дуел с държавния глава, собственото му издигане. Втората му цел е да не се върви към друг открит, горещ, наженен, персонален, публичен конфликт с Ахмед Доган. В политическия език, често това, което е скрито е по-важно от това, което е видно. Пеевски използва президента, за да не бъде противник на Доган".
Има ли изход от политическата криза е въпросът, който най-остро стои днес пред България.
Вярваме като граждани, че има изход в четири сценария. Първият сценарий е партия на надеждата и това е виртуозността на политиката.
Втори сценарий е политико-технически, т. нар. гръцки модел. Става въпрос за Избирателния закон, който дава бонус на победилия.
На трето място - нападайте тези, с които сте на противоположна страна на политическата сцена, а не тези, с които декларирате, че имате общи ценности.
На четвърто място да не се поставят свръхзадачи, каквато беше конституционната реформа. Тя беше свръх задача, на която не й беше времето, а може да се каже и мястото й не е било. В кризисна политическа ситуация експертно правителство върши работа, то е временно решение и би дало възможност политиците у нас да минат една политическа психотерапия, да си смалят егото. Да ги доведе до смирение, в правителство, където са експерти-министри. И съвсем конкретни задачи - еврото тази година, Шенген.
Професорът по политически науки препоръча на политиците да се вземат в ръце, с малко зрялост, мъдрост и отговорност. "И да започнат да работят за нас, а не за себе си".
Още от България
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."
Борислав Сарафов разпореди да се изискат незабавни действия във връзка със зачестилите случаи на насилие и хулиганство
В седемдневен срок магистратите, които наблюдават такива преписки и дела, трябва да изготвят доклади за хода на проверките и разследванията, които да представят на своите административни ръководители.
Директорът на "Галъп" Първан Симеонов напуска агенцията
"Решението е автономно мое"