Президента Радев е изкушен от автокрацията, защото някак си тя импонира на характера му, коментира политическият психолог проф. Антоанета Христова в интервю за „Фокус“.
От друга страна проф. Христова отчете, че президента е човек, който много добре знае, че все пак сме в Европейския съюз и в този смисъл външните фактори няма да разрешат упражняване на „Авторитаризъм“ и „Автокрация“.
„Може би именно и за това „Възраждане“ не е удобна за него, тъй като реално виждаме, че „Възраждане“ се появява като алтернатива, но бидейки неудобна, логично е да се потърси и друга. Това обяснява, че може би не иска или осъзнава, че не може да реализира напълно автократичен режим, поради което е по-добре да се опита да влезе във външните рамки и правила на играта, което предполага смяна на играчите. От там са и слуховете за подготовката на нова политическа партия от Румен Радев“, предположи политическият психолог.
Христова предупреди всички инженери в политиката и продуктите им, че нищо, което не се е случило автентично не е било успешно.
„Ние ще бъдем постоянно в някаква ситуация на търсене на решения, на грешки, защото инженеринговият продукт търси лоялните лидери, а лоялните лидери обикновено не са качествени лидери. Това е правило в политическата психология. Затова подчертавам, че тая доминираща инженерингова политическа мисъл в България на практика ни създава изключително лоша перспектива на нас, гражданите. Хвърля ни в едно изкуствено, в нереално море, гледаш през бинокъл и виждаш това, което ти се ще да видиш, но когато го махнеш, реалността е съвсем различна. Никога инженеринговият продукт не е успешен и не е с дълга перспектива“, каза още проф. Христова.
Според нея възход в страната ни ще се случи, когато политическите партии се научат, че има правила на автентичното съществуване, припознаят ценностите си и започнат да се борят чрез политиките си за хората, а не чрез използване на ниши, които се отиграват с фалшиви инструменти.
Антоанета Христова коментира и днешното управление, очакванията на хората и реалността.
„Коалицията в момента показа как могат да се съберат хора, които нямат допирни точки. При така създалата се ситуация трудно се анализира очевадната патологията. Но все пак очаквам индикации, които да покажат, че хората не приемат вече това за нормално, както очаквам и политическа партия или партии да лидират процес, свързан с промяна на управлението, защото ситуацията в която се намираме е изключително неестествена от гледна точка на това как и какво би трябвало да се случва в една демократична система, в която да има легитимно управление“, изрази очакванията си тя.„Промяната в България дойде много бавно, дойде фалшива, много неистинска, много недълбока и без жертви. Може би всеки трябва да усети на гърба си жертвата за демокрацията, ако си сбъркал, да се поправиш и тази поправка да дойде от теб, от вътрешното ти аз, от твоята активност и най-вече от твоето осъзнаване. И тази ситуация би могла да се превърне в катарзис, в осъзнаване, че демократичната система не е завинаги и всеки ден съзнателно да се борим за човешките права“, заключи политическия психолог.
Още от България
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен
Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен
Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси
Младите хора са моралният компас