9 Април, 2026

Антонио Таяни: Няма да подкрепя номинацията на Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

Антонио Таяни: Няма да подкрепя номинацията на Заев и Ципрас за Нобелова награда за мир

Няма да подпиша кандидатура за Нобелова награда за премиер в навечерието на избори, подчерта той

Председателят на Европейския парламент Антонио Таяни няма да подкрепи номинацията на македонския министър-председател Зоран Заев и гръцкия му колега Алексис Ципрас за Нобелова награда за мир, съобщава скопското електронно издание „Фактор“, като се позовава на доклад в атинските медии.
„Няма да подпиша кандидатура за Нобелова награда за премиер в навечерието на избори“, подчерта Таяни. От редакцията обаче припомнят, че той е вицепредседател на консервативната Европейска народна партия (ЕНП), докато Заев и Ципрас са в левия политически спектър, хише "Фокус".
По-рано подкрепата за престижната награда след прилагането на Преспанското споразумение в Европейския парламент беше подписана от председателите на социалдемократите Уду Булман и Грен Скелер, и на Левицата Гиби Цимер.
Сподели:

Коментари (0)

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Белият дом: Иран трябва да отвори Ормузкия проток незабавно, бързо и безопасно

Доналд Тръмп изпраща вицепрезидента Джей Ди Ванс и други преговарящи в пакистанската столица за разговори с Иран, които ще започнат в събота, съобщи Белият дом.

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Престолонаследникът на Иран отговори на Тръмп: Каква промяна на режима? Те са същите хора

Пахлави, чийто баща Мохамед Реза беше свален от власт от Ислямската революция през 1979 г., многократно е заявявал, че е готов да поведе прехода, ако Ислямската република падне във войната със САЩ и Израел, която избухна в края на февруари.

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

Тръмп ще обсъди възможността за напускане на НАТО от САЩ с Марк Рюте 

САЩ и НАТО влизат в остър конфликт заради войната с Иран и блокадата на Ормузкия проток. Доналд Тръмп заплашва с излизане от алианса, докато напрежението расте. Американският президент ще продължи да обсъжда с Бенямин Нетаняху идеята за включването на Ливан в споразумение за прекратяване на военните действия срещу Иран, на фона на крехко примирие и растящ глобален риск.