28 Ноември, 2024

Гълъбов: Сблъсъкът между Радев и Борисов ще се разгори при дебата за антокорупционния закон

Гълъбов: Сблъсъкът между Радев и Борисов ще се разгори при дебата за антокорупционния закон

Антоний Гълъбов

Асланов: Президентът не е каста и има право на преценка

 „В България има нагласа, че властта се консумира. Няма морален фронт във вчерашния дебат”, смята Антоний Гълъбов. Премиерът се опитал да сложи точка в размяната на реплики с президента, но след изявлението на Румен Радев преди заминаването му за Полша „тази точка премина в многоточие. Притеснявам се, че съветническият екип на президента не се справя добре.” Това коментира в студиото на БНТ политологът Антоний Гълъбов, който заедно с колегата му Юрий Асланов дискутираха последните събития в парламента и неприетата оставка на депутата от ГЕРБ Делян Добрев, както и позициите на президента Радев и премиера Борисов по някои горещи теми.

Асланов счита, че политическата конфронтация ще се изостря, а президентът ще продължи да изразява ясни позиции. Според колегата му Гълъбов дебатът ще се разгори при приемането на проектозакона за корупцията.   

"Основният сблъсък предстои и той ще бъде при обсъждането и гласуването на проектозакона за корупцията. Част от българската олигархия обяви война на корупцията, смята Антоний Гълъбов. Това, което виждаме сега, е огнева подготовка за предстоящия дебат по закона за корупцията. Вчера правителството прие законопроекта на МС, най-вероятно днес или утре той ще влезе в Народното събрание. Част от олигархията разбра, че говоренето срещу корупцията е много удобна писта”, смята Гълъбов. 

Сблъсък между президент и изпълнителна власт не е необичайно явление в българската политика. Според Юрий Асланов „случилото се вчера би по авторитета на министър-председателя. Което оправдава и думите на президента, че премиерът не контролира партията си – поне така изглежда отвън.” „Което не е работа на президента”, включи се с реплика Антоний Гълъбов.

Според Асланов обаче президентът не трябва да се ограничава в политическите си преценки. „Той не е кастрат и има право на това”, смята политологът.

Асланов направи и кратък преглед на отношенията между президентската и изпълнителната власт в България от началото на прехода: „Желев и Стоянов имаха нещастието да се сблъскват със своите. Първанов – и с едните, и с другите, но той беше президент много дълго. Плевнелиев направи изключение – остана по-безмълвен и безкритичен към изпълнителната власт. България е едно голямо изключение от режимите на парламентарни републики по света. Авторите на нашата конституция умишлено са сложили тази допълнителна демократична защита – президентът да се избира пряко. И не е случайно, че всички президентски институции се държаха като коректив. Не смятам, че това е лошо. За разлика от други, които се опитват да приберат президента в някаква матрица. Президентите оказват голямо влияние в българската политика. И то в моменти, когато управляващите мнозинства са склонни да злоупотребяват с мнозинството си. Новото е, че сега се случва твърде рано. Ново е, че сега опозицията в лицето на БСП е по-силна. Румен Радев все повече ще претендира за подобна роля и все повече ще изразява позиции.” 


 

Сподели:
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново

За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции,  последната се персонализира от Бойко Борисов

Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов

За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина

„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."