25 Ноември, 2024

Антоний Гълъбов: Без оставки на върха БСП ще затъне окончателно

Антоний Гълъбов: Без оставки на върха БСП ще затъне окончателно

Антоний Гълъбов

Българинът иска промяна, но все още не разпознава кой може да я осъществи

"Преднината на ГЕРБ е достатъчно категорична, особено като се имат предвид претенциите на БСП в хода на предизборната кампания. Ако изборите бяха след седмица, дистанцията щеше да е още по-голяма". Това заяви пред "Марица" политологът Антоний Гълъбов.  

"ГЕРБ се стабилизира, без съмнение. Въпросът е, че ГЕРБ получи кредит на доверие, който е ориентиран към продължаването на управлението. Това не е прошка, а по-скоро импулс, който правителството и управлението би трябвало да разчетат добре. На БСП пък им предстои много работа - преди всичко да разберат защо получиха този резултат, да се върнат към собствената си кампания, в която не успяха да предложат смислени послания. БСП има най-много политическа работа след тези избори дори защото трябва да реши по същество съдбата си оттук нататък. Това е един от най-добрите резултати на тези избори - загубата на социалистите дава шанс да започне процес на нормализация в лявото политическо пространство. Очевидно е, че дори собствените избиратели на БСП вече не могат да разберат посланията на тяхното ръководство", допълни Гълъбов. 

"Не само че трябва лидерът на левицата Корнелия Нинова да подаде оставка, трябва да бъде оттеглено цялото ръководство, Изпълнителното бюро специално, което тласна през тези две години БСП в задънена улица. Оставката зависи от тях и ще определи съдбата на всеки един от тях. На решаването на проблемите единствено с конфронтация, на отказа от участие в институциите на парламентарната демокрация - на всичко това трябва да се сложи край, ако БСП има съществени амбиции да продължи пълноценно да участва в политическия живот", каза още политологът.

"Формално имаме потвърждение на съществуващото статукво в парламента. Няма достатъчно влиятелна политическа алтернатива, която да се яви на тези избори, да заяви в близко бъдеще възможността си да управлява страната. Така че на повърхността изглежда, че имаме възпроизвеждане на досегашните нагласи. Разбира се, в дълбочина високият относителен дял на неучастие в изборите говори за това, че има очакване за реална политическа промяна, която засега не се свързва с конкретна политическа формация, а по-скоро с по-трайни процеси на промяна в начина на управление. Това е вторият план на тези избори, който трябва да бъде разчетен внимателно - както от ГЕРБ, така и от управляващата коалиция като цял", коментира Антоний Гълъбов.

"Не смятам, че случаят „Иванчева” е изненада, защото 10 000 избиратели не означават тенденция. Факт е, че част от парламентарно представените партии - НФСБ и Атака, получиха слаби резултати. Това означава, че не са успели да мобилизират собствените си избиратели докрай. От друга страна, ВМРО наистина като че ли успя да привлече част от техните гласоподаватели. Очевидно е, че свръх амбициозната кампания на „Воля” не даде очакваните резултати за г-н Марешки. Това е другата парламентарно представена политическа формация, която не успя да излъчи свой представител в ЕП. Това означава, че дори там, където има ясно изразен корпоративен субект, той не е в състояние сам по себе си да привлече българските избиратели. С други думи, предстои сериозен процес на преосмисляне на електоралната мобилизация в България изобщо, не само на отделните политически партии. Спрямо състава на предишния ЕП „Демократична България” успя да запази мандата, който имаше ДСБ през 2014 г., всъщност Реформаторският блок в тогавашния си формат. Предстои да видим доколко този политически субект има устойчиво бъдеще или просто разчита на част от онези десни избиратели, които не искаха да подкрепят ГЕРБ и СДС", каза още политическият анализатор.
Сподели:

Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор

"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"

Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!

Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден

Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще

Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.