"Публичните преговори за правителство не са достатъчни, за да има прозрачност на политическия процес. Всъщност те продължиха и в понеделник, но вече неизлъчвани в социалните мрежи. От една страна това е нормално, от друга - опитът за показ, за публично представяне на позициите на поканените за преговори политически формации беше оценен добре. Даже мои колеги изпаднаха в едно особено душевно състояние и определиха това като "чудо". Нека да се върнем към реалността и да погледнем фактите такива, каквито са. Народното събрание можеше да бъде свикано още миналата сряда. Бяха налице всички обстоятелства за това. Можеше първото заседание да бъде утре, но ще бъде в петък. Това означава, че имаме отново някакъв процес на съгласуване на календари на това, което англоговорящите, тъй като това е много модерно, наричат "тайминг". Това заяви политологът доц. Антоний Гълъбов пред "Фокус".
"В първия епизод на „Матрицата“ беше обяснен ефектът „дежа вю“ като бъг на матрицата. Когато отново ни покажат същото, това означава, че нещо със самата матрица не е наред. Видяхме това през тази година, видяхме забавяне, отлагане, изчакване, така че да бъдат подредени някакви събития във времето. За мен е абсолютно необяснимо защо 47-ото Народно събрание не е свикано и защо загубихме тези две седмици парламентарно време, които ще бъдат изключително тежки в условията на дефицит на време за парламента. Онова, което ми липсва, тъй като наистина преподавам водене на преговори, онова, което ми липсва, е разговор за актуалното състояние на страната. Тези изслушвания и позиции от поканените политически формации бяха някакъв отговор на въпроса: „Какво можем да правим заедно?“. Истинският политически и управленски въпрос е „Как?“, а не „Какво?“. Да, без всякакво съмнение е важно, създава приятно впечатление това, че нямаше нападки, нямаше остър тон, имаше взаимно изслушване, но това далеч не е достатъчно, за да можем да кажем, че пред българското общество се формира ясен профил на бъдещото управление", каза още политологът.
"Да, добронамереността, симпатичността, усмихнатостта – всичко това са в момента теми, които развиват мои колеги. Нека само да припомня, че когато човек е завършил магистърска степен в бизнес училище, той е учен да бъде добър търговец. Добрият търговец знае, че трябва да се усмихва. В противен случай не можеш да продадеш стоката си. Но ако оставим това настрани, важният въпрос, същественият въпрос е в това, че отлагането в бъдещето на темите за персоналния състав на правителството всъщност не върши работа. Чухме вчера официално заявена позиция от страна на коалицията от партии „Продължаваме промяната“ – нека да подчертая, че това не е политическа партия, а коалиция от партии, която, ако съдим по предишния опит с НДСВ и „Атака“, много бързо ще се превърне в политическа партия, но това да кажем ще се случи през следващите седмици. Чухме много ясна заявка, че ако те не успеят да постигнат съгласие около фигури за министри, ще се доверят на доказаните професионалисти от служебното правителство", коментира Гълъбов.
"Нека бъда предпазлив скептик. С лека ръка ни беше казано, че всъщност бюджетът за следващата година ще се приеме някъде към края на януари. По същия фриволен начин ни беше обяснено, че всъщност правителство можем да очакваме, когато е готово. Парламентът все още не работи и имаме продължаване на служебната промяна. Имаме продължение на служебно правителство, което вече е далече отвъд границите на собствения си мандат. И големият въпрос е всъщност, че тези две седмици, които загуби Народното събрание, нямат обяснение. Няма обяснение защо, при положение, че ние сме извън вече процедурата за приемане на държавен бюджет, че има изключително много натрупани задачи за народното представителство, че воденето на преговори няма абсолютно нищо общо с дневния ред на българския парламент, българският парламент трябваше да започне да се конституира, да избере своите комисии и едновременно с това, който иска, да се събира, където иска – дали в парламента, дали в мол, това няма никакво значение. Но това са две различни неща. Забавянето на дневния ред на парламента е абсолютно необяснимо и единственото възможно обяснение е, че съществува опасение от това, че политическите формации биха могли да влязат в конфликт помежду си още в първия в работен ден на събранието, при избора на ръководство на събранието, при определянето на постоянните комисии, при създаването на Комисията за промени в Правилника за организацията и дейността на събранието и т.н. Така че в момента публичността се опитва да прикрие липсата на постигнато съгласие относно това, как ще функционира управлението на държавата през следващите месеци", допълни политологът.
Още от България
Вигенин: Невъзможно е да влезем в политическа коалиция с ГЕРБ
"Изборът на председател на Народното събрание е тежко повлиян от перспективата председателят да е и евентуален служебен премиер"
Хамид Хамид, ДПС-НН: Не очаквайте да дадем подкрепа, ако не бъдем потърсени за това
ДПС-Ново начало би подкрепило мнозинства, които ще отстояват евроатлантически ценности и ще работят по проблемите на хората
Дянков: За да влезем в еврозоната, ни трябва редовно правителство с редовен премиер
Без ГЕРБ не може да се състави редовно правителство