"Има данни, които показват намаляваща подкрепа, но тези данни имат два възможни прочита. Единият е в това, което чуваме - намаляване на проценти поради това, че ГЕРБ остава на власт. Моето разбиране е по-различно. Смятам, че причината е в това, че ГЕРБ се отнасят към протестите изключително толерантно. Смятам, че в момента онова, което започва да влияе негативно върху образа на ГЕРБ, е отказът да бъдат предприети по-сериозни мерки спрямо протестите. Високата степен на търпимост към протестите започват да разклащат подкрепата към управляващите сред останалите българи". Това заяви политологът Антоний Гълъбов пред "Марица".
"При следващи избори ГЕРБ по-скоро ще запази първа позиция, но с по-слаб резултат. От самото възникване на ГЕРБ казвам, че партията има своя социална основа, не е еднодневка. В това отношение социалната основа на ГЕРБ си е тук, не се е променила. Въпросът е, че избирателите и симпатизантите на ГЕРБ им дават сигнал, че очакват от тях по-решителни действия. Първоначалният сценарий на подбудителите и организаторите на протеста беше да постигнат бърз резултат. Нямаха готовност за продължителен натиск на противопоставяне от този тип. Така че според мен не е случайно това, че има криза в жанра. Липсва какъвто и да е хоризонт отвъд това, което зададе от самото начало президентът Радев", каза още политологът.
"Не виждам стратегически партньор, с който БСП би могла да управлява. Първо, вероятността да станат първа политическа сила продължава да е по-скоро малка, и второ - те нямат стратегически партньор, с който биха могли да изградят устойчиво управление. Това са двете изходни условия на тази задача. Съвсем друг въпрос е какво се случва с БСП. Защото победата на Корнелия Нинова означава, че за мнозинството от хората, които са редовни членове на партията, този конфронтационен стил няма алтернатива. Голямата дистанция на избора между г-жа Нинова и Кирил Добрев говори за консолидация в БСП около един реваншистки, радикален модел на поведение, който сам по себе си не разширява подкрепата за БСП. Ако г-жа Нинова успя да консолидира подкрепа в рамките на партията си, това далеч не означава, че е в състояние да спечели нови гласове", коментира Антоний Гълъбов.
"ДПС няма интерес от предсрочни избори, както и всички други политически партии. Всъщност усещането за двуличие у хората идва именно от това. На практика нито една партии не иска избори. Целта на всички, които противостоят на ГЕРБ, е просто максимално да отслабят влиянието на ГЕРБ и да разчитат на някаква особена ситуация, която да ги изведе напред. Но никой не иска избори сега. Така че ДПС ще продължи да се дистанцира спрямо БСП. Според мен ДПС ще направят всичко възможно това Народно събрание да завърши мандата си", каза още политологът.
"Партията на Трифонов най-вероятно има потенциал да постигне подобен резултат, но без да има структура и разчитайки по-скоро на ситуативен вот. Но така или иначе това не е изгодно за ДПС. И това е една от причините те да не бързат с предсрочните избори. Партията на Трифонов печели най-много популярност, без да се явява на първа линия, именно защото формално подкрепя протестите, без да се опитва да ги оглави. Това е тактиката, която в момента изглежда печеливша. Онези политически субекти, които се опитват да насочват протеста и да говорят от негово име, не печелят. Съвсем различни неща обаче са процентите в социологическо проучване и реалните бюлетини в урните. В ИТН (Има такъв народ, бел.ред.) могат да разчитат на избиратели, които не са дисциплинирани. Техните симпатизанти не са сред активно гласуващите хора в България. Това е скритият риск пред тях", заяви Антоний Гълъбов.
Още от България
Главчев към РСМ: Въпросът с евроинтеграцията е решен, няма тема за разговор
"Може да съм избран по домова книга, но аз не съм домоуправител, а Министерският съвет не е домсъвет"
Йордан Цонев: Санитарен кордон от партия, която чрез ала-бала прави процентите си от 8 на 26? Не!
Той отхвърли обвиненията в изборни нарушения - партията е имала 30 листи, всяка от които е провеждала средно по пет събития на ден
Ахмети в Швейцария: Без албанците Северна Македония няма бъдеще
Той предупреди и за опасността от руско влияние в Северна Македония.