14 Януари, 2026

Антоний Гълъбов: България отбелязва завидно присъствие в рамките на ЕС

Антоний Гълъбов: България отбелязва завидно присъствие в рамките на ЕС

доц. Антоний Гълъбов

Властта реализира малък обем на законодателна активност през изминалия политически сезон, но изигра важна роля на международната сцена. Това каза в ефира на радио „Фокус“ политологът доц. Антоний Гълъбов.

По думите му през последните 2 месеца управляващото мнозинство е показало дейно участие както по линия на подготовката на българското председателство на съвета на ЕС, така и в регионален план.

„Свидетели сме на по-малък брой законопроекти и на по-малък брой решения на НС спрямо предишната сесия, а за съжаление не се наблюдава и намаляване на остротата на политическото противопоставяне. Това основно е свързано с ролята на БСП, защото имаме поддържане, дори задълбочаване на конфронтационното поведение от края на предишното НС. Трябва обаче да се отбележи и много по-видимата роля на управляващо мнозинство, което работи за това България да има много по-интензивно присъствие в рамките на ЕС през последните месеци. Полагат се усилия в подготовката на българското председателството на съвета на ЕС и много по-активни действия в регионален план. Това е стратегически изведено, защото 10 години след като България се присъедини към ЕС, това е първият период от време, в който имаме последователно увеличение на интензитета на външнополитическите отношение и едновременно с това имаме конкретни резултати“, обясни политологът.

Доц. Антоний Гълъбов прогнозира, че след ваканцията е повече от желателно правителството да се завърне на политическия небосклон с една добре завършена политическа програма. Той допълни, че няма да липсват и обичайните конфронтационни практики от страна на опозицията, а крайните му очаквания са за още по-радикализирано политическо противопоставяне.

Сподели:

Коментари (0)

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

Радев поиска машинно гласуване с електронно отчитане на резултатите и ръчно броене на разписките

"В обществото ни има антимафиотски консенсус и първата крачка за неговото материализиране това са честните избори."

Протестът: Мафията не обича машините

Протестът: Мафията не обича машините

Движението в района на Ларгото и булевардите „Цар Освободител“ и „Княз Александър Дондуков“ е ограничено

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

СОС ще изслуша в четвъртък Васил Терзиев за боклука

До 15 януари се очаква и техниката, която беше закупена по извозване и сметосъбиране да пристигне.