24 Ноември, 2024

Антоний Тодоров: Голяма коалиция с ГЕРБ би било самоубийство за БСП

Антоний Тодоров: Голяма коалиция с ГЕРБ би било самоубийство за БСП

Антоний Тодоров

Не мисля, че на предстоящите избори ще има президентска партия, казва още социологът

В навечерието на парламентарните избори (редовни, противно на исканията на дългите протести от миналата година) партиите като цяло не са в много добра кондиция. Това казва в интервю за dir.bg социологът Антоний Тодоров.

„Но правителството се окопити със затихването на протестите и ГЕРБ изглежда са успели да мобилизират своите твърди привърженици, макар и вероятно пооредели.

БСП, основната опозиционна партия, не е в добра кондиция, въпреки уверенията на ръководството. Социалистите изглеждат за публиката много повече съсредоточени да разчистват сметките помежду си, отколкото да се готвят за максимална мобилизация и отваряне към други опозиционни партии и вероятни партньори. БСП изглежда изолирана, другите опозиционни партии са крайно въздържани за възможно политическо сътрудничество с нея. Ще е истинско чудо, ако партията получи повече гласове на тези избори, отколкото през 2017 г. Дори има риск от обратното, от сериозна загуба на подкрепа.

ДПС от своя страна се е снишило, но очевидно работи за това да бъде незаобиколим фактор при съставянето на едно ново правителство, но и при президентските избори в края на годината. Но движението също е изолирано от другите партии, макар и по различни причини. БСП има лошия спомен от времето на правителството на Пламен Орешарски, ГЕРБ изглеждат резервирани, макар вероятно да си представят някаква задкулисна договорка, другите опозиционни партии изключват всякакво взаимодействие с ДПС.

"Демократична България" (ДБ) сякаш застина в една позиция, където не става ясно дали основният й опонент е ДПС, ГЕРБ или, по традиция, БСП. Това е партията с най-ярки позиции в подкрепа на една истинска съдебна реформа, но в много случаи сякаш си представя, че може сама, без други партньори, да го постигне, ако попадне в парламента.


"Има такъв народ" (ИТН) изглеждат сигурни в новия парламент, въздържането им от много явно присъствие в партийните борби изглежда им носи позитиви. Но от друга страна сякаш си представят, че ще могат да постигнат "ефекта НДСВ" през 2001 г. и да получат мнозинство някак изведнъж. Това не изглежда вероятно и ИТН е добре да помислят, какви са потенциалните им партньори, с кого мислят да съставят мнозинство.

Остава да видим доколко "Изправи се! Мутри вън!" (ИСМВ) ще получи енергията на протестите. Коалицията е доста разнородна, което е новост в политическия живот, както и последните протести. Но тук има очакване да се възползват и от рейтинга на президента, което, засега, не е сигурно.

"Патриотите" вече не са обединени, виждаме различни стратегии за политическо оцеляване. ВМРО разчитат да повторят успеха на Ангел Джамбазки от европейските избори, но самостоятелната игра е рискована и могат да останат отвън. "Атака" видимо залязва, което радикализира реториката на Волен Сидеров. А новата коалиция на НФСБ и "Воля" е също последен ход за оцеляване, опит да се внуши, че "патриотите са обединени" въпреки всичко“, очерта политическата картина социологът.

Тодоров не се ангажира с твърда позиция какво можем да очакваме след изборите – коалиционно правителство, временно правителство или някакъв друг вариант на управление. Той не изключва възможността ГЕРБ отново да излезе начело и чрез партията на Борисов да се търси поредния модел на управление. Правителство да състави БСП е невероятно, защото едва ли ще постигнат мнозинство в новия парламент. Но може да се опита „самоубийство“, ако предложи на ГЕРБ създаването на голяма коалиция. Възможно е, в крайна сметка, и правителство от типа на "експертно" или "непартийно", подкрепено от по-широка коалиция.

На въпрос как ще повлияе кандидатурата на Румен Радев за втори мандат и коя би могла да бъде президентската партия на парламентарните избори, Тодоров каза: „Засега единствената коалиция, ясно заявила подкрепата си за втори мандат на Румен Радев е ИСМВ. БСП удивително замълча и отложи решението си за след изборите. Сигурно е, обаче, че на тези избори конфликтът между президент и премиер ще има своята роля. Онези, които са действителна опозиция на ГЕРБ и искат промяна, ще трябва по някакъв начин да се определят спрямо президента, това ще е неизбежно. Но няма да има "президентска партия".

Сподели:

Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш

Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит

Ураганен вятър преобърна ТИР на подбалканския път при Сливен

Пострада голям супермаркет в града, навесът за колички е бил отнесен

Зафиров: БСП е подложена на изпитание, няма да сме изтривалка на нечистоплътни интереси

Младите хора са моралният компас