Спирането на американската помощ за други държави изненада Източна Европа и може да доведе до сериозни последици в региона, съобщава Associated Press.
Агенцията отбелязва, че Източна Европа отдавна е арена на геополитическа битка, където интересите на Запада често се сблъскват с тези на Русия или Китай.
Затова източноевропейските държави се опасяват, че спирането на финансирането от САЩ ще създаде вакуум, който враговете на Вашингтон ще използват срещу неговите съюзници.
„В случая с Молдова подкрепата на чуждестранни донори е жизненоважна за балансирането на медийната среда. Много телевизионни канали и медии са финансирани от Русия, така че е необходим противовес... Това е безпрецедентна ситуация, но се опитваме да не изпадаме в паника“, казва директорът на независимата медийна платформа Moldova.org Оксана Гредченко.
Според нея американските грантове официално са приключили на 24 януари. Затова Гредченко е привлякла 135 нови спонсори, за да покрие заплатите на 16 служители на платформата до март.
Журналистите припомнят, че от 90-те години насам Агенцията на САЩ за международно развитие (USAID) е инвестирала няколко милиарда долара в Молдова, Сърбия, Албания, Косово, както и в Босна и Херцеговина. Тези бивши комунистически държави сега се стремят да се присъединят към Европейския съюз.
В агенцията подчертават, че средствата на USAID в тези страни са подпомагали финансирането на демократични институции и реформи, както и проекти за инфраструктурна и енергийна сигурност.
„Не би било преувеличение да се каже, че демокрацията в Молдова съществува отчасти благодарение на американската финансова подкрепа. За САЩ е изгодно да бъдем по-демократични и развити, което гарантира, че няма да се превърнем в руска или китайска колония“, заявява Валериу Паша, председател на аналитичния център WatchDog в Кишинев.
Замразяването на финансирането ще засегне и Сърбия, отбелязват журналистите. При президента Александър Вучич, който балансира между Запада, Русия и Китай, укрепването на върховенството на закона и борбата с корупцията се случват сравнително бавно.
Спирането на американската помощ ще повлияе и на мониторинга на изборите в някои страни. Например, правозащитната асоциация Promo-LEX в Молдова използва средства от САЩ, за да покрие 75-80% от разходите си за проекти като изборен мониторинг и парламентарен надзор.
„Всички дейности, финансирани от USAID, са спрени. Без незабавна алтернативна подкрепа тези важни дейности не могат да продължат в същия мащаб или с необходимата ефективност. Като се има предвид предишната намеса на Русия чрез незаконно финансиране на кампании, политическа корупция и дезинформация – нашата мисия за наблюдение е от решаващо значение за осигуряването на прозрачност на изборите“, заявява изпълнителният директор на асоциацията Йон Маноле.
Коментари (0)