Свят
Арестуваният по искане на САЩ Александър Виник започва гладна стачка в гръцки затвор
- 20:30, 23 Ноември, 2018
Александър Виник
Руският гражданин е обвинен в киберпрестъпления и е заявил, че иска да бъде екстрадиран в Русия
През 2017 г. Върховният съд на Гърция взе решение за екстрадицията на Виник в САЩ, а тази година взе решение за екстрадицията му в Русия. През юни Франция с европейска заповед за арест поиска от Атина да й предаде Виник.
Първоинстанционният съд в Солун реши Виник да бъде предаден на Франция, а на 19 ноември Върховният съд отложи за 29 ноември разглеждането на обжалването на това решение, предаде БТА.
Според Мусатов "Виник реши да обяви гладна стачка, защото разбра, че е лишен от право на защита във Франция и съответно в Гърция". Освен това според адвоката му срокът на действие на издадената от Франция европейска заповед за арест вече е изтекъл.
Мусатов твърди, че гръцкият Върховен съд игнорира постъпките на адвокатите на Виник и "той неминуемо ще бъде депортиран през Франция в САЩ, където ще получи присъда, равнозначна на доживотен затвор". На заседанието на Върховния съд на 19 ноември гръцкият адвокат на Виник Зои Констандопулу е заявила, че съдът не би могъл да се отнася с никой гражданин на ЕС или на Гърция, както се отнася с Виник, защото е руски гражданин.
Александър Виник бе арестуван по искане на САЩ през юли миналата година, докато бе на почивка със семейството си в Северна Гърция. Виник е заподозрян в пране на милиарди долари чрез виртуална валута. Самият Виник е заявил, че иска да бъде екстрадиран в Русия.
Още от Свят
САЩ остават ангажирани с „дипломатическо решение“ за кризата в Ливан
Лойд Остин потвърди ангажимента на САЩ за дипломатическа резолюция за Ливан
Байдън почете жертвите на Гладомора
„Посланието ми към украинския народ на този ден е ясно: Съединените щати почитат вашето минало и са с вас в настоящето“, увери Джо Байдън.
Трагедията в Нови Сад: затвор за протестиращите, свобода за провокаторите
Червен отпечатък на ръка с изписана на нея думата "Престъпници" - това е логото на протестиращите в Сърбия