градата на хотел "Рила" е паметник на модерната българска архитектура, обяви проф. Тодор Булев, председател на Съюза на архитектите в България (САБ) пред "Дневник". В момента според него няма законова защита за такива сгради, тъй като хотелът, строен през 1962 г., няма статут на недвижима културна ценност.
Вчера кметът на район "Средец" Трайчо Трайков обяви, че е постъпил за съгласуване проект за строеж на 42-метрова сграда на мястото на хотела. Той изрази отрицателното си становище за новия строеж в писмо до главния архитект на София.
"По същия начин нямаше законова защита и за Японския хотел "Ню Отани", сега "Маринела". Новите му собственици опитаха да направят някои неправилни неща, но все пак ги спряхме", припомни Булев. САБ изготвя Бяла книга на българския архитектурен модернизъм, в който е включена и сградата на хотел "Рила"
Законът за културното наследство може да спре строежа на 42-метровата сграда на мястото на хотела, посочи арх.Борислав Игнатов, председател на Камарата на архитектите и член на комисията по архитектура към общинския съвет. Камарата отдавна е изразила становище против събарянето на хотела, изтъкна той.
"Основната ценност е археологията под сегашния хотел. Тя е част от историко-археологическия резерват "Сердика-Средец" и ще бъде унищожена, ако се събори хотелът и се строи нов. Смятам, че няма как да стане. Там не може да има друга сграда, освен тази, която е сега", посочи арх.Игнатов.
При събарянето на сграда в археологически резерват трябва да присъстват представители на Регионалния исторически музей и на Националния институт за недвижимото културно наследство (НИНКН). При откриване на антични артефакти строежът ще бъде спрян "и там да остане дупка, както беше с амфитеатъра "Арена ди Сердика". Върху част от него се вдигна хотел, но отстрани има по-голяма находка и там е празно място от десетилетия", добави той.
По процедура в момента НАГ е изпратило идейния проект за съгласуване в район "Средец". В срок от 14 дни заинтересованите страни - собствениците на съседните имоти, могат да пуснат възражения и становища до районната администрация. След това тя ще ги изпрати в НАГ, където главният архитект на София Здравко Здравков ще свика Общинския експертен съвет да ги разгледа.
Съветът може да одобри готовия проект или да го коригира като се съобрази с направените възражения. Накрая ще се изготви инвестиционен проект, който ще съдържа в детайли плана за строежа на бъдещата сграда.
Още от Улицата
Боршош: Терзиев да спре протеста пред Народния театър
По думите му биячите от столичния мол са били хванати за един ден, а задържани за боя и ескалацията на протеста пред театъра преди три седмици, все още няма
Ново свлачище на пътя Мездра-Ботевград: Кой ще плаща за това - данъкоплатците...
Как и защо се е наложило да се строи “Ребърково” - да кажат тези, които са го измислили, призовава народният представител от ГЕРБ
Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата
Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним