18 Юли, 2026

"Артекс" обжалва в съда спирането на небостъргача в "Лозенец"

"Артекс" обжалва в съда спирането на небостъргача в "Лозенец"

На 25 април, четвъртък, в ДНСК е получена писмената жалба от фирмата срещу заповедта

Строителната фирма "Артекс" обжалва в съда решението на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) да бъде спрян строежът на небостъргача "Златен век" в столичния квартал "Лозенец". На 25 април, четвъртък, в ДНСК е получена писмената жалба от фирмата срещу заповедта. Жалбата е адресирана чрез ДНСК до Софийския административен съд.

Предстои жалбата на фирмата да бъде изпратена по законоустановения ред в административния съд, информират от пресцентъра на строителния контрол.

На 15 април, понеделник, ДНСК окончателно спря строителството на небостъргача. Действията на ДНСК по забрана на строителството на "Златен век" започнаха, след като премиерът Борисов нареди това.
От своя страна това предизвика бурни реакции - какви правомощия има и как може премиер да нарежда спирането на частен строеж. Преди това ДНСК извърши две проверки на "Златен век", а на брифинг шефът на дирекцията Иван Несторов обяви законността на строежа на небостъргача. Това пък стана повод за искането на оставката на Несторов.

В скандала бяха замесени още столичната кметица Йорданка Фандъкова, която твърди, че разрешителното за строежа е изтекло, а главният архитект на София Здравко Здравков пък сподели, че е получавал заплашителни СМС-и от собствениците на "Артекс". Според двамата всичко е в ръцете на Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК). Строителната фирма стана обект на проверка и от Националната агенция по приходите (НАП).

Сподели:
Демократична България: Липсата на реформи в правосъдието застрашава милиарди европейско финансиране за периода 2028 – 2034 г.

Демократична България: Липсата на реформи в правосъдието застрашава милиарди европейско финансиране за периода 2028 – 2034 г.

Настояваме за изпълнение на препоръките в Доклада за върховенство на закона и за разговор по същество  за осъществяване на същински реформи, свързани с гарантиране на справедливостта и независимостта на правосъдието в България.

ВАС окончателно: МВР дължи обезщетение за незаконния арест на лидера на БОЕЦ

ВАС окончателно: МВР дължи обезщетение за незаконния арест на лидера на БОЕЦ

Върховният административен съд потвърди, че задържането на Георги Георгиев е било незаконосъобразно, а решението може да се превърне във важен прецедент при дела за полицейски произвол

"Да България": Предстои съдебна битка чий е басейнът "Мария Луиза", а стадион "Юнак" ще е амфитеатър

"Да България": Предстои съдебна битка чий е басейнът "Мария Луиза", а стадион "Юнак" ще е амфитеатър

Под Капитолия в "Борисовата градина" най-вероятно няма да има паркинг, съобщи общинският съветник от “Да, България” Симеон Ставрев

Коментари (0)