21 Юни, 2026

Асен Василев: За първи път Бюджет 2022 стъпва на отчетни показатели

Асен Василев: За първи път Бюджет 2022 стъпва на отчетни показатели
Асен Василев

Вицепремиерът и финансов министър Асен Василев коментира за предаването "Бизнес.БГ" по БНТ критиките към новия бюджет. Той посочи, че за първи път се прави и предлага макрорамка, която не стъпва на прогнозни данни, а на реални отчетни показатели. Използван е и консервативен подход при определяне не приходните параметри в план сметката за тази година.

"Всъщност бюджетът, който внасяме, за първи път стъпва на реални отчетни данни. Досега бюджетите винаги са стъпвали на прогноза какво ще се случи към края на годината и на база на това се прави бюджетът за догодина. В момента сме заложили приходи, които са сравнително консервативни, защото се отчита ръстът на икономиката, отчита се инфлацията, отчита се подобрена събираемост. Растежът е малко под 5-4,8 на сто. А инфлацията е заложена между 5 и 6%. Дефицитът, който е предвиден по бюджета, без ковид мерките е 2,5%, с ковид мерките излиза около 4%", коментира той, цитиран от Епичентър.бг.
Сподели:
Как електромобилите превземат света - ефективността им е по-висока, а цената по-ниска

Как електромобилите превземат света - ефективността им е по-висока, а цената по-ниска

В ЕС всеки трети нов автомобил е електрически

НС прие промени в Закона за кредитните институции на първо четене

НС прие промени в Закона за кредитните институции на първо четене

Заместник-министърът на финансите Людмила Петкова поясни, че се въвеждат две европейски директиви, предвижда се санкция, която може да бъде наложена на банка, на финансов холдинг, за принудително изпълнение при неизплащане на финансови задължения

Експерти бият тревога: България влиза в дългова спирала заради наследени финансови капани

Експерти бият тревога: България влиза в дългова спирала заради наследени финансови капани

Икономисти предупреждават, че новият дълг от 3,8 млрд. евро е следствие от натрупани бюджетни дефицити, ограничена ликвидност и години на отлагани финансови решения

Коментари (0)