Няколко протеста се провеждат пред Народното събрание, докато в зала депутатите обсъждат вота на недоверие към кабинета, съобщи БНР. До този момент се проведоха три прояви, на които беше поискана оставката на правителството.
И трите акции, които се проведоха в предобедните часове, бяха насочени срещу правителството на Кирил Петков. В условията на засилено полицейско присъствие и увеличени преградни съоръжения първи пред парламента застанаха привърженици на национално движение "Хан Кубрат".
Секретарят на организацията Марин Маринов, зяви: "Ние протестираме срещу хората, които поддържат нисък стандарт на живот в България. Искаме понижаване цените на горивата".
Две от организациите, които се обявиха за оставка на кабинета на пл. "Народно събрание", напуснаха – това са ВМРО и Национално движение "Хан Кубрат".
На площада останаха само представителите на сдружение на общините "Толерантност", което обединява над 60 общини.
"Искаме оставката на проваления кабинет на Кирил Петков. Нито една мъжка дума не спазиха спрямо общините, нито дадоха компенсации за тока, нито увеличиха заплатите на нашите служители. Този кабинет е нелегитимен, служи на мафията." - коментира председателят на сдзружението Радослав Ревански.
Сред протестиращите са кметовете на Кърджали Хасан Азис и на Белица – Радослав Ревански, който е бивш депутат от ДПС.
За тях не е проблем, че са заедно с представители на националистически и патриотични формации, обясни Хасан Азис: "Ние сме длъжни да се включим в този протест в името на България, в името на днешния и на утрешния, но дайте и за вчерашния ден. Не подвеждайте хората. Тук въпросът е и за патриотизма, тук въпросът е и за отговорността към България."
За ВМРО обаче нещата не стоят по същия начин.
"Ние не протестираме заедно с никого. Виждаме представители на ДПС, затова няма да позволя да се събират и да се слагат под един знаменател двата ни протеста.. С ДПС не можем да имаме общи цели. ДПС защитава чужди интереси – руски, турски и всякакви други, но не и български." - посочи Ангел Джамбазки – евродепутат и съпредседател на ВМРО.
Само Скопие разделя ВМРО от управляващото мнозинство, стана ясно от думите на Милен Михов, който беше кандидат за президент на партията.
"Това предложение не съответства на рамковата позиция на правителството и Декларацията от 2019 г. и то трябва да бъде отхвърлено. Ако г-н Кирил Петков бе проявил малко гръбнак и беше застанал на българските национални интереси по въпроса за Македония, той щеше да получи нашата категорична подкрепа. Защото ние не се съмняваме, че той действително се бори срещу корупцията и срещу мафията в България. Нашата позиция обаче е определена от неговото безгръбначно поведение и лакейско поведение спрямо западните партньори."
На среща с протестиращите излязоха депутати от ДПС начело с председателя на партията Мустафа Карадайъ.
Още от България
СГС разреши издаване на Европейска заповед за арест на Стоян Мавродиев
Според съда има и реална опасност а се укрие и да извърши престъпление.
Предложението Летище София да носи името на Васил Левски бе подкрепено от МТС
Столичната община също е с положително становище
БАБХ: Чумата по дребните преживни животни във Велинград е укривана дълго време
Констатираното във Велинград огнище е първото от 6 години насам и към настоящия момент нямаме съмнение за наличие на заболяването на други места“, заяви д-р Даниел Денев.