24 Декември, 2025

Асен Василев: Формула 8:4:3:2 няма, нищо не е ясно, докато нямаме прието споразумение

Асен Василев: Формула 8:4:3:2 няма, нищо не е ясно, докато нямаме прието споразумение

Асен Василев

С новия шеф на парламента даваме ясен знак - идва ново поколение в политиката

"Знакът, който даваме с новия председател на парламента е ясен - идва ново поколение в политиката. Поколение, което няма обвързаности, бих казал даже няма багаж на част от нещата, които са се случили във времето, не носи тези травми и е градивно. Иска да тръгнат нещата по нов начин, да се работи заедно, доколкото това е възможно. Да си изчистим държавата и да си я подредим. България да стане страна, в която не само новото поколение да може да работи, но и чиито приятели от чужбина да искат да се върнат".

Това каза съпредседателят на "Продължаваме промяната" Асен Василев в ефира на БНТ. И допълни, че именно Никола Минчев е бил предложението на ПП за шеф на Народното събрание.

"Преговорите за правителство продължават, това е само една първа стъпка, най-нормалното нещо е първата политическа сила да излъчи председател на парламента", обясни той.

Василев отрече да има формула, по която да бъдат разпределени министерските кресла.

„Преговорите за правителство продължават. Текстът в споразумението се преглеждат обстойно, правят се финални бележки. Каква ще е структурата на Министерски съвет и съставът също се работи, това ще бъде ясно следващата седмица. Във всяка една нормална държава кандидатурите се разглеждат при затворена врата“, уточни Василев

„8:4:3:2 – такава формула няма. Нищо не е ясно, докато нямаме прието споразумение, прието на партийно ниво. Нямаме право на трета грешка тази година“, подчерта Асен Василев.

„Правим програма за 4-годишен мандат. Имаме три основни задачи: да се спре корупцията, така че да се оздрави държавата, да се спрат кризите и да се вдигнат доходите, и да тръгне икономическият растеж, така че да ни е кеф да живеем в държавата си“, заяви бившият финансов министър.

"Това, което има, е разбирането, че спрямо бройката депутати ще има и съответната тежест в състава на Министерския съвет", допълни Василев. И не пожела да потвърди дали самият той ще е бъдещият финансов министър. Василев допълни обаче, че това е предложението на ПП, както и това за Кирил Петков като премиер.

Той не бил виждал още и проектобюджета, изготвен от служебното правителство, но не бил неприятно изненадан от инициативата.

"Нереалистично и не е необходимо 12 милиарда дълг в бюджета за догодина. Тази година бюджетният дефицит беше 3,9 заложен, 3,6 след актуализацията. Това е абсолютно нереалистично", отсече Василев.

На въпрос за предложението на ГЕРБ за мораториум върху взимания на бюджети, той посочи, че си има процедура, нека го внесат в парламента.

"Искам България да стане мястото в Европа, където европейците ще искат да живеят - чиста, уредена, спокойна държава", подчерта Асен Василев.

Сподели:

Коментари (0)

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Когато Северна Македония е в криза България винаги помага, това не е жест на слабост, а на държавност

Ше получим от съседите мазут, за да не останат масезонците без ток и топлина

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

България предложи доставки на мазут на Република Северна Македония

Българската страна заяви готовност да съдейства за осигуряването на необходимите количества при спазване на техническите и логистичните възможности

Жълт код за Бъдни вечер: Проливни дъждове преминават в сняг, проходите ще са в капан

Жълт код за Бъдни вечер: Проливни дъждове преминават в сняг, проходите ще са в капан

Рязък завой на времето - дъждът бързо ще преминава в сняг, а в няколко области е обявен жълт код за опасно време. Очаква се повече сняг и опасни навявания по проходите, докато температурите ще паднат под нулата в голяма част от страната