„Предлагаме проект на бюджет с дефицит от 3%, дефицитът на касова основа ще е 2,5% - очакваме второ плащане по Плана за възстановяване и развитие. Запазена е макрорамката на бюджета, предложена от служебния кабинет. Предвижда се растеж на БВП от 1,8%. За 2024 и 2025 г. растежът се увеличава до малко над 3%”. Средногодишната инфлация за т.г. е 8,7% и се очаква за идните две години да спадне до 3-4%". Това заяви финансовият министър Асен Василев при представяне на проектобюджета за настоящата 2023 г.
По думите му е запазена рамката на данъчните ставки. "Единствено възстановяваме данъчната ставка на газа от 20%”, каза Василев. Мотивът е, че цените на горивата спаднаха след успокояване на международните пазари.
Той увери, че е осигурено увеличението на пенсиите по Швейцарското правило – 12% от 1 юли т.г. „Запазва се политиката за учителските заплати да са 125% от средната работна заплата. Тази политика се прилага от 1 януари”, каза министърът и допълни, че са запазени средствата по всички социални програми.
Има увеличение на социалните плащания с оглед инфлацията. Осигурени са 111 млн. лв. повече заради новата линия за бедност от 504 лв. за т.г. Увеличени са средствата по програмите за лична помощ, по Закона за социалното подпомагане, за личната помощ и по Закона за семейните помощи за деца, както и парите за първокласниците, увери финансовият министър.
По думите му в бюджета за т.г. има достатъчно пари за здравна профилактика. „Разчетени са достатъчно средства за болнична помощ, за да могат всички болници да достигнат минималните работни заплати, които бяха договорени м.г. от 1500 лв. за медицинска сестра и 2000 лв. за лекар”, каза финансовият министър.
Увеличение има и на парите за отбраната – „малко повече от изискуемия от Стратегията за отбрана процент – 1,88% и 2% за следващите две години”.
През 2021 г. дългът към БВП е бил 22,5%, в края на миналата година е 21, 8%, а в края на 2023 г. е предвидено да бъде 22%. Тоест там нямаме съществени изменения, коментира още финансовият министър.
Той призна, че не е нормално държавата да приема бюджет в средата на годината, защото създава непредвидимост за фирмите и за гражданите. По думите му и след прецизиране на капиталовите разходи те са на рекордни нива – имаме над 8 млрд. лева капиталови инвестиции, заложени в бюджета. „В България капиталовата програма не се изпълнява, което в дългосрочен план е пагубно за държавата”, обясни Василев.
Асен Василев
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг