25 Ноември, 2024

Унищожителни атаки към Мей заради плана за Брекзит - у дома и в Брюксел

Унищожителни атаки към Мей заради плана за Брекзит - у дома и в Брюксел

Тереза Мей

По-малко от 2 месеца преди изтичането на срока, който Великобритания и Европейския съюз са си поставили, за да постигнат споразумение за Брекзит, планът на премиера Тереза Мей е подложен на унищожителни критики от всички страни – както у дома, така и в Брюксел.

Главният преговарящ на Европейския съюз за Брекзит Мишел Барние заяви, че е "силно" против ключови части от предложенията на премиера Тереза Мей за бъдеща търговска сделка с Великобритания.

В интервю за "Франкфуртер алгемайне цайтунг" Барние каза, че предложението за "общ правилник" за стоките, но не и за услугите, не е в интерес на ЕС.

"Нашата собствена система е израствала в продължение на десетилетия. Не можете да си играете с нея, като избирате отделни части", заяви главният преговарящ.

Макар и преди да е изразявал критики за предложенията на Мей, източници, близки до Барние, твърдят, че никога преди не е бил толкова категоричен.

В отговор британското правителство настоя, че плановете са "прецизни и прагматични" и че ще са от полза за Великобритания и за ЕС.
По думите на Барние преговорите между Лондон и Брюксел, които по план би трябвало да приключат през октомври, може да бъдат удължени до средата на ноември.

В интервюто за германския вестник той заяви, че плановете на Мей "ще бъдат краят на единния пазар и на европейския проект".
"Британците имат избор. Те могат да останат в единния пазар, като Норвегия, която също не е членка на ЕС, но в такъв случай ще трябва да приемат всички свързани правила и принос към европейската солидарност. Но ако позволим на британците да избират каквото искат от правилата, това би имало сериозни последици. Тогава всички трети страни биха настоявали да им предлагаме същите облаги", допълни Барние.

Друг, посочен от него, проблем е, че много стоки сега са свързани с услуги и трудно могат да бъдат разделени в една търговска сделка. "Ние имаме единен пазар на стоки, услуги, капитали и хора – наша собствена система, която е растяла в продължение на десетилетия. Не можете да си играете с нея, като си избирате отделни части. Има и друга причина, поради която съм силно против британското предложение. Има услуги във всеки продукт. Във вашия мобилен телефон например това е 20 до 40 процента от общата стойност", допълни Барние.

В отговор говорител на правителството в Лондон заяви: "Уврени сме, че сме направили предложение, което е прецизно, прагматично и което ще работи и за Великобритания, и за ЕС. Това предложение постига баланса на права и задължения, който отговаря на нашата обща амбиция да установим дълбоко и специално партньорство, след като Великобритания напусне ЕС, запазвайки целостта на Великобритания. Няма друго предложение, което да постига това".

Остават по-малко от два месеца за договаряне на раздялата с ЕС след над 40 години в рамките на блока. Мей се опитва да накара собствената си партия и разделената страна да приеме нейният план за Брекзит, който тя представя като полезен за бизнеса. ЕС приветства колебливо плана, изложен неотдавна на съвещание в правителствената резиденция Чекърс край Лондон, отбелязва Ройтерс.

В неделя Тереза Мей заяви, че няма да прави компромис с Брюксел за Брекзита."Няма да се боря за приемането на компромиси по предложението от Чекърс, които не са в наш национален интерес", обеща Мей в статия във в. "Сънди Телеграф". "Идните месеци ще бъдат от критично значение за бъдещето на нашата страна и съм наясно със задачата си", добавя тя.

Според сегашния план Великобритания остава в зоната за свободна търговия с ЕС за земеделски и производствени стоки. Някои поддръжници на Брекзита обаче казват, че това означава някои части на британската икономика да спазват правила, изработени в Брюксел. През юли двама министри напуснаха правителството ѝ.

Според статия във в. "Сънди Таймс", водещи поддръжници на Брекзита от Консервативната партия са готови да публикуват собствен план за Брекзит преди годишната партийна конференция в края на септември. Това ще има за цел да засили натиска над Мей, която трябва да получи одобрение от парламента за евентуално споразумение с Брюксел, отбелязва Ройтерс.

Стратегията "Брексит" на премиера Тереза Май означава бедствие за Великобритания, заяви бившият ѝ външен министър Борис Джонсън.
Той отново отправи остри критики към плана на министър-председателката и заяви, че Брюксел ще излезе победител в преговорите с Лондон.
"Страхувам се, че неизбежният резултат ще бъде победа за ЕС. Великобритания ще бъде просната на пода и 12-те звезди ще се завъртят символично около полузамаяната ни глава", пише в статия в "Телеграф" бившият външен министър.

"Може би има някои аспекти в предложенията от Чекърс (плана на Мей), които те (ЕС) твърдят, че не им харесват. Но в действителност в тези преговори ЕС досега спечели всички важни етапи", продължава Джонсън, според когото Великобритания се е впуснала в битката, развявайки бяло знаме. Джонсън освен това обвинява правителството, че дори не се е опитало да намери решение на въпроса с ирландската граница.
Позицията му е сходна с тази на бившия министър за Брекзит Дейвид Дейвис, който заяви вчера, че "планът Чекърс" е по-лош от оставане в Европейския съюз.

Сподели:

Байдън помилва пуйките Пийч и Блосъм преди Деня на благодарността в САЩ

17-седмичните пуйки са израснали във ферма, собственост на бащата на Грант, Джон Цимерман, в Нортфийлд, Минесота

Марк Рюте днес е в Анкара, утре отива в Атина

Рюте ще се срещне и с представители на отбранителната индустрия и ще посети свързани с нея съоръжения в Турция

Балотаж между Калин Джорджеску и Марсел Чолаку на президентските избори в Румъния 

Избирателната активност е 52,53% или 9 461 149 души, над 800 000 румънци в чужбина са упражнили правото си на глас, предаде Аджерпрес