17 Юни, 2026

Атина: Турция нарушава националния суверенитет на Гърция

Атина: Турция нарушава националния суверенитет на Гърция

Присъствието на турски сондажни кораби в гръцки води е нарушение на националния суверенитет на страната. Това заяви гръцкият минис-заяви, че подобни преговори за невъзможни, "когато гръцките суверенни права са под директна заплаха".

Думите на министъра, излъчени по телевизия Alpha бяха отговор на коментарите на турския външен министър Мевлют Чавушоглу, който по-рано говори пред Suddeutsche Zeitung.

"Нека опитат", каза той, попитан какъв ще отговорът на Анкара, ако Гърция се опита да предотврати проучването на природните ресурси по дъното на Средиземно море.

"Никой няма да посмее да спре нашите сондажни корби (...) ако искат ескалация, ние ще отвърнем".

Турският министър също така заяви, че президентът Реджеп Тайип Ердоган е "настоявал" за диалог с Атина, веднага след избирането на новото гръцко правителство миналия юли, но то е отхвърлило предложението.
Сподели:
Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия

Тласък за мир в Украйна: Лидерите на Г-7 за новите санкции срещу Русия

Тръмп беше заявил, че санкциите срещу Русия, които бяха частично облекчени поради войната между Иран и Израел за стабилизиране на цените на петрола, могат да бъдат възстановени, след като бъде обезпечен активният трафик на петролни танкери през Ормузкия проток

Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия

Украински изтребител Су-24М се разби в Хмелницка област, служители на реда иззеха черната кутия

Бомбардировачът е изпълнявал конкретна бойна задача, засега няма подробности за причините за тежкия инцидент

Самолет се разби на магистрала в САЩ

Самолет се разби на магистрала в САЩ

Настъпва хаос, докато хората излизат от автомобилите си, за да се опитат отчаяно да разбият прозореца на пилотската кабина и да освободят хората вътре

Коментари (0)