30 Ноември, 2024

Атлантици осветяват комунистическите зверства по време на Глодомора

Атлантици осветяват комунистическите зверства по време на Глодомора

Атлантическият съвет на България ще отбележи 85-ата годишнина от Гладомора в Украйна. 

Събитието ще започне с Дискусионен форум на тема: "Памет за украинците и българите - жертви на Гладомора. Съвременен прочит на комунистическия геноцид".

Гладоморът е свързан с геноцида на украинския народ, осъществен от ръководството на Съветския съюз с цел окончателна ликвидация на украинската съпротива срещу тоталитарния комунистически режим, усмиряване на украинците и спиране на техните опити да построят независима от Москва Украинска държава. 

През 1932-1933 година от глад, предизвикан изкуствено от ръководството на  Съветския съюз, загиват от 7  до 10  милиона души на територията на Украйна. По-голямата част от документите и отчетите и до ден днешен се  намират в архивите на Москва и са недостъпни за учени и историци.
През времето  на двата Гладомора от 1921-1923 г. и 1932-1933 г. българите в Таврия дават общо около 30 000 жертви. Поне 20 000 души са измрелите по време на "Великия глад" от 1932-1933г.  През зимата на 1946-1947 г. сталинската власт организира нов следвоенен Гладомор и в Бесарабия (Молдова и Одеска област на Украйна), при който умират над 70 000 етнически българи. 

Така общо в трите сталински Гладомора по приблизителни данни умират около 100 000 бесарабски и таврийски българи, което е около 1/3 от техния брой.

Събитието ще се проведе на 10.12.2018 г. (понеделник) от 14.00 ч до 19.00 ч. в София,  в сградата на Съюза на архитектите на ул. Кракра 11, (близо до ул. „Шипка“ и Софийския университет „Св. Климент Охриски“).

С доклади във форума ще участват: 

- проф. Владимир Сергийчук, Киевски национален университет "Тарас Шевченко", доктор на историческите науки. Автор на книгите "Как ни убиваха с глад", "Украинският хляб за експорт", "Гладомор 1932-1933 г. като геноцид над украинството“;

- Игор Якубовски, отговорен секретар на международната конференция "Искуствени гладомори в Украйна през 20 век", член на общественната организация "Мемориал";

- доц. д-р Лъчезар Стоянов, историк и преподавател в Нов български университет;

- доц. д-р Момчил Дойчев, политолог и преподавател в Нов български университет;

- д-р Георги Боздуганов, общественик и писател;

- Огнян Дъскарев, преводач и журналист

Модератори на дискусията ще бъдат доц. д-р Стефан Дечев, Югозападен университет, член Атлантическия съвет на България и Кирил Чуканов, член на Управителния съвет на Атлантическия съвет на България.

Годишнината ще бъде отбелязана още с фотоизложбата "Нас ни убиваха, защото сме украинци".

Ще бъде презентирана брошурата "Гладомор в Украйна 1932-1933 г. - комунистическият геноцид".

Ще бъде излъчен филма „Дойде есента на 1946“ на режисьора Костантин Чакъров – документален разказ за сталинския  геноцид над етническите българи в Бесарабия (Молдова и Одеска област на Украйна).

Форматът на форума е отворен и всеки, който желае, може да присъства и участва в дискусията. 

Сподели:
ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ

ДПС на Доган проведе заседание на Центрaлния съвет, избра нов състав на ЦОБ

Чакъров подчерта, че основен приоритет за остава отстояването на демократичните ценности и освобождаването на институциите от зависимости чрез формиране на мнозинство около антикорупционното законодателство

Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет

Тома Биков: Кандидатурата на Атанасов е възможност да преговаряме за кабинет

Според него тезата за „отпушване работата на парламента“ е невалидна, независимо кой от кандидатите беше избрана за председател – Наталия Киселова или Силви Кирилов

Ивайло Мирчев: Атанасов председател на НС - да, но не и Борисов премиер

Ивайло Мирчев: Атанасов председател на НС - да, но не и Борисов премиер

Предложението на ДСБ тепърва ще се обсъжда от коалиционните партньори в ПП - ДБ на заседание на парламентарната група във вторник