7 Юни, 2026

Атлантици: Жозеп Борел да отмени посещението си в Москва, ЕС трябва да разшири кръга от санкции срещу Русия и Путин

Атлантици: Жозеп Борел да отмени посещението си в Москва, ЕС трябва да разшири кръга от санкции срещу Русия и Путин
Владимир Путин

„Съветът на ЕС смята ареста на Навални и репресиите срещу неговите поддръжници за напълно неприемливи и осъжда масовите арести и полицейското насилие. Призоваваме Русия да освободи Навални и задържаните протестиращи. Съветът на ЕС е готов да действа в съответствие с обстоятелствата и да вземе подходящите мерки“. Това заяви върховният представител на ЕС по въпросите на външната политика Жозеп Борел след среща на външните министри на държавите от ЕС  в края на януари.

Обстоятелствата вече настъпиха. Москва не разбира от призиви и от толерантно отношение, а от проявена политическа воля и действия. Време е ЕС да покаже твърдост и решимост, като въведе в изпълнение обявените си намерения.

Европейският парламент вече призова за разширяване на обхвата на наложените досега санкции срещу руски официални лица, отговорни за отравянето на Навални, като сега в списъка следва да бъдат включени и участниците в неговия арест, както и „руски олигарси“, „най-близкият кръг“ на руския президент Владимир Путин и „медийни пропагандатори“. Европейският парламент  поиска и да се прекрати строителството на  газопровода  „Северен поток 2“, като част от санкциите срещу Русия.
Време е вече за ефективни санкции, които да ударят главните източници на приходи за режима на Путин, най-вече енергийните проекти в Европа и продажбите на нефт и природен газ. Само като бъде лишен от редовните си очаквани финансови постъпления Кремъл може да промени поведението си. 

Призоваваме Съвета на Европейския съюз да наложи нови, още по-сурови санкции срещу режима на Путин в Русия и срещу изпълнителите на престъпните заповеди на Кремъл.
Освен това, кръгът от санкционираните лица трябва да се разшири, за да включва и представителите на руската съдебна система, участващи в съдебния произвол против Навални. 
Задължително в този кръг трябва да влязат и всички замесени в репресиите против Навални и неговите привърженици представители на руската изпълнителна власт, включително и тайните служби, независимо от тяхното положение в служебната йерархия. 
Призоваваме върховният представител на ЕС по външната политика Жозеп Борел да отмени посещението си в Москва планирано за периода 4-6 февруари 2021 г.
Време е за решителни действия!

 
Сподели:
Плевнелиев: Следя казуса с „Баба Алино“!  Не може да има половин прозрачност и половин върховенство на закона

Плевнелиев: Следя казуса с „Баба Алино“! Не може да има половин прозрачност и половин върховенство на закона

Бившият държавен глава отбеляза, че по случая „Баба Алино“ все още не е чута официалната позиция на ДНСК.

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Ще поведе ли патриарх Даниил хомофобско шествие?

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Тома Биков: Направихме твърде много компромиси с ДПС и ПП-ДБ

Депутатът беше категоричен, че отговорността за настоящото управление е изцяло на президента Румен Радев и „Прогресивна България“

Коментари (0)