24 Февруари, 2026

Австралия: Забрана на социалните мрежи за лица под 16 години, Tik Tok: разочаровани сме 

  Австралия: Забрана на социалните мрежи за лица под 16 години, Tik Tok: разочаровани сме 

Снимка: Архив на Faktor.bg

Фирмите за социални медии, които са заплашени от глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (32,5 млн. щатски долара) за неспазване на изискванията, определиха закона като „неясен“, „проблемен“ и „прибързан“

Австралийският министър-председател Антъни Албанес заяви, че забележителният закон, който забранява на лица под 16 години да ползват социалните медии, ще доведе до „по-малко вреди“ за децата.

Ограничаването на сайтове като Facebook, Instagram и X, което беше одобрено от парламента късно в четвъртък, ще доведе до „по-добри резултати и по-малко вреди за младите австралийци“, каза той пред репортери.

Правителството не очаква новият закон да се прилага перфектно, каза Албанезе, като го сравни със забраната за алкохол за лица под 18 години, която понякога може да бъде заобиколена.

„Но ние знаем, че това е правилното нещо, което трябва да направим“, каза той на пресконференция в Канбера.

Платформите вече имат „социална отговорност“ да превърнат безопасността на децата в свой приоритет, каза министър-председателят.

„Ние ви подкрепяме - това е нашето послание към австралийските родители.“

Фирмите за социални медии, които са заплашени от глоби в размер до 50 млн. австралийски долара (32,5 млн. щатски долара) за неспазване на изискванията, определиха закона като „неясен“, „проблемен“ и „прибързан“.

Законодателството ще влезе в сила след 12 месеца, но в момента не предлага почти никакви подробности за това как ще се прилагат правилата - което предизвиква опасения сред експертите, че то ще бъде просто символичен законодателен акт, който няма да може да бъде приложен.

Не закъсняха и първите реакции на засегнатите. TikTok заяви, че е „разочарована“ от австралийското законодателство, забраняващо достъпа на лица под 16 години до социалните медии, и предупреди, че младите хора могат да попаднат в опасни зони в мрежата.

Говорител на компанията заяви, че правителството е пренебрегнало съветите на експертите и добави: „Напълно вероятно е забраната да доведе до това младите хора да бъдат тласнати към по-тъмни кътчета на интернет, където не съществуват насоки за общността, инструменти за безопасност или защита.“ | БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Залужни: Няма военна сила в света, която да предотврати войната на Русия срещу Украйна

Моделът на водене на война, който включва размяна на човешки животи за тактически успехи, вече не е логичен и достъпен вариант

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Фицо „дръпна шалтера“ на Киев: Словакия спря аварийните доставки на ток за Украйна

Освен това словашкият премием отбеляза, че страната може да отиде по-далеч - по-специално, да преразгледа подкрепата си за членството на Украйна в Европейския съюз

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Беларус под заплаха? Лукашенко видя „брониран юмрук“ на прага на страната

Президентът на Беларус обвини „наследници на нацистите“ в подготовка за атака на Изток и призова за силна армия и национално единство