Австралия и Канада спряха финансирането си за агенцията на ООН за палестинските бежанци, след като Израел обвини няколко нейни служители за участие в терористичното нападение на "Хамас" от 7 октомври.
Австралийската външна министърка Пени Уонг заяви днес, че е дълбоко загрижена от обвиненията срещу агенцията.
„Разговаряме с партньори и временно ще спрем изплащането на предстоящото финансиране“, написа тя в платформата X. „Ние приветстваме незабавния отговор, включително прекратяване на договори и започване на разследване, както и обявяването на резултатите от разследването“, добави тя.
Министърът на международното развитие на Канада Ахмед Хюсен обяви в петък, че Отава временно е спряла "всяко допълнително финансиране на агенцията, докато не предприеме задълбочено разследване на тези твърдения". Ако обвиненията се окажат верни, Канада очаква от агенцията незабавно да предприеме действия срещу онези, които са замесени в терористичните атаки на "Хамас".
Тези ходове идват, след като Съединените щати спряха финансирането си за агенцията в петък, заявявайки, че обвиненията са отправени срещу 12 служители, които са заподозрени за участие в атаката на "Хамас", която предизвика войната в Газа.
Самата агенция съобщи в петък, че е уволнила няколко служители, обвинени от Израел за участие в терористичното нападение от 7 октомври. Ръководителят на агенцията Филип Лазарини обеща да търси „отговорност, включително чрез наказателно преследване“ на всеки служител, за когото се установи, че е участвал в терористични актове.
Ръководителят на ООН Антонио Гутериш обеща да извърши "спешен и всеобхватен независим преглед на агенцията".
По-рано Израел съобщи за решението си да изгони агенцията от Газа след края на войната и се надява на САЩ и други партньори да му помогнат в това начинание. /БГНЕС, АФП
Още от Свят
Седем европейски държави поискаха разширяване на санкциите срещу Русия
„Решени сме да засилим нашето възпиране и отбрана... и да разширим санкциите срещу Русия, както и срещу онези, които дават възможност за руската агресия“, се казва в тяхното изявление
Паниката в Русия заради спада на рублата се разпространи и върху пазара на хранителни стоки
Анализаторите прогнозират, че в близко бъдеще цените на вносните продукти в Русия ще се увеличат средно с 15-20%, при условие че девалвацията на рублата спре
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар