Австралия обяви, че ще закупи 220 американски крилати ракети "Томахоук". Властите изтъкват, че сделката е от съществено значение да бъдат държани противниците на разстояние в момент, в който Канбера увеличава разходите за отбрана, за да се противопостави на нарастващото военно влияние на Китай.
Министърът на отбранителната промишленост Пат Конрой заяви, че мощните оръжия с далечен обсег на действие ще бъдат разположени първо на съществуващите надводни кораби, а по-късно и на нов флот от атомни подводници, информира АФП.
Агенция на Пентагона разкри продажбата в четвъртък и определи стойността на сделката на 895 милиона щатски долара (1,3 милиарда австралийски долара).
Оръжията дават на Австралия голям арсенал за нанасяне на удари срещу противници на повече от хиляда километра разстояние - нещо, което според експертите е страшно възпиращо за всеки потенциален враг.
"Ударът на далечни разстояния е в основата на ангажимента на това правителство да оборудва австралийските отбранителни сили, националната ни сигурност и отбранителните ни интереси, като държи противниците на разстояние", заяви Конрой пред репортери.
Ракетите "Томахоук" за първи път привлякоха широко обществено внимание по време на операция "Пустинна буря" - мисията на САЩ през 1991 г. за отблъскване на инвазията на Саддам Хюсеин в Кувейт - те поразиха важни цели, включително иракския президентски дворец.
Информацията за последната голяма отбранителна покупка на Австралия идва дни след като лидерите на САЩ, Великобритания и Австралия разкриха плановете си да снабдят Канбера с до 5 американски ядрени подводници.
Придобиването на подводници, които могат да преодоляват огромни разстояния, без да се налага да излизат на повърхността, поставя Австралия в елитния клуб и в челните редици на водените от САЩ усилия за противодействие на китайската военна експанзия.
„Томахоук“ ще се използват първо в съществуващите австралийски разрушители от клас "Хобарт", а след това в американските подводници от клас "Вирджиния", когато бъдат доставени от началото на 2030 г.
Конрой също така разкри, че клас "Вирджиния" или собствените австралийски подводници - базирани на британски проект - един ден ще бъдат оборудвани с все още неразработени хиперзвукови оръжия.
Япония наскоро обяви, че ще закупи около 400 ракети "Томахоук" от САЩ. Правителството на Фумио Кишида иска да разшири значително отбранителния капацитет на Япония, за да се защити от бързо въоръжаващия се Китай и ядрената Северна Корея. /БГНЕС
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства