27 Ноември, 2024

Борис Георгиев рисува портрет на Айнщайн, той се прекланя пред таланта му

Борис Георгиев рисува портрет на Айнщайн, той се прекланя пред таланта му

автопортрет на Борис Георгиев

Италиански издания остават впечатлени от творбите на даровития художник от Варна

София Стоянова

Навярно малцина са българите, които са познавали лично великия Алберт Айнщайн. И едва ли са много хората, които са получили някакво признание от него. Един от тях е известният художник Борис Георгиев, който се радва на искрено приятелство с  гениалния физик. 

Борис Георгиев е роден през 1988 в град Варна. Следва живопис в Санкт Петербург. След 1908 продължава обучението си в Мюнхен. Установява се да живее в Италия, където и умира през 1962 година в Рим.  Често пътува до Индия, там прави портрети на Махатма Ганди, Рабиндранат Тагор, Джавахарлал Неру, Принцеса Нилуфар и др. 4 години прекарва в Бразилия. Само за кратки периоди се връща в България, но през целия си живот подписва платната си с „Boris Georgiev di Varna“.

Съдбата среща Борис Георгиев и Алберт Айнщан през декември 1928 година. Двамата се запознават в дома на известния учен в Берлин. Георгиев веднага го впечатлява със своя портрет на Джавахарлал Неру - бащата на Индира Ганди. И в същия момента физикът възлага на живописеца да направи негов портрет. Поводът е 50-годишният му юбилей, който ще бъде честван година по-късно. 

През 1929 г. физикът организира и изложба на Борис Георгиев в галерия „Шулте“ в Берлин, където за първи път е представен и неговият портрет. По молба на Айнщайн художникът прави два юбилейни графични тиража на портрета, отпечатани в Лондон и Берлин. В знак на признателност световноизвестният учен изпраща благодарствено писмо на Георгиев, в което му пише:  „Вашето изкуство ме накара да се почувствам в ония сфери, дето далеч от земни неволи и страдания душата намира отмора… (…) Вие трябва да се гордеете и да се радвате заради тази си мисия."

ainshtain_portret_boris_georgiev_ok.jpg

Портретът на Алберт Айнщайн, рисуван от известния художник Борис Георгиев

Алберт Айнщайн не е първият, който забелязва таланта на Борис Георгиев. На 26.03.1920г. поетът Кирил Христов пише статия, озаглавена „Успехите на двама даровити българи“, в дневника си “Време и съвременници”. В нея освен, че изразява своето лично впечатление от изкуството на Борис Георгиев и скулптора Андрей Николов (създател на лъва пред Паметника на Незнайния войн в София и много други знакови скулптури), той цитира и няколко италиански издания, които не пестят суперлативи по адрес на двамата забележителни творци, представили свои произведения на изложба в Италия.

Колкото повече нашите съседи, особено гърците, желаят да ни представят на западните народи като едно диво културонеспособно племе, сякаш толкова по-видима става даже за най-отдалечените наблюдатели светлината на българския дух. Ето напр. с какви топли думи римските вестници посрещат напоследък творчеството на двама талантливи българи, изложили скулптура и живопис в Рим наред с представители на най-пълно проявили се в тия изкуства народи:

Ил Джорнале д‘Италия: Николов (Андрей), един български скулптор, чието изкуство е богато на ярки идеи. (…) А рисунките на Георгиев (Борис) имат необикновена линия.

Ил Джорнале дел пополо: Скулптурите на българина Андрей Николов подканят да бъде осмислена женската голота. (…) У двата бюста на същия скулптор се забелязват превъзходни качества на изкусен портретист. (…) Борис (Георгиев) е един българин, който рисува и живопиствува със скрупульозна съвестност и чувство. Изкуството му е чисто и искрено. Понякога е леко повлиян от японските синтетизми, понякога цяло обладан от един източен мистицизъм, който съчетава (напр. В „Минувачът“) една смътна трагичност и един примерен фатализъм.

Ла Трибуна: Николов.(…) Същите достойнства българският скулптор вглъбява в своите два женски бюста и в бронзите на по-горния етаж, в които постига това, което ни дава доказателства, че е една изключителна индивидуалност. Георгиев(…) има в същата зала някои рисунки, в които блестящо и с лекота успява да ни представи един деликатен поетически смисъл в тях. Той има в другата зала два ефектни портрета, единият излъчващ замислена измъченост, а другият - изпълнен с прекрасна светла меланхолия.

Ил Прогресо: Особено признание заслужава българинът Андрей Николов (…) Андрей Николов е син на народа; и неговото деликатно-музикално изкуство сякаш е предназначено да покаже на Италия, че България не е само майка на примитивен и жесток народ, но също и на духовни хора, способни за най-чистите манифестации на цивилизацията. – Наред с Николов стои един живописец, също българин, Борис Георгиев, който представя за пръв път в Италия една серия извънредно оригинални цветни рисунки… и един внушителен портрет, вдъхновен от нашите майстори от XIV век.“

Тия хубави думи за някакви си балкански „варвари“ са казани в една страна, чийто въздух е от векове наситен с изкуства. А ние имаме критици, които – главата им на дръвник да турнеш – няма да се съгласят да кажат една добра думица тъкмо за най-достойните. И чудно ли е при тия условия, че очите на талантливите музиканти, живописци и скулптори в България гледат жадно навън, зад граница? Ние изгубихме вече цяла редица даровити в тая област българи като Никола Михайлов, Невена Баджакова и др., които отлично са се наредили в чужбина и едва ли някога ще се върнат; а в близко бъдеще аз съм дълбоко уверен, че всеки, който се издигне като композитор, живописец или скулптор, ще бяга презглава от тая страна на злоби, завист и простащина. Защото тези изкуства нямат нужда „да се превеждат на чужди език“; те навред са у дома си“, пише в дневника си “Време и съвременници” Кирил Христов.

В България името на забележителния творец Борис Георгиев дълги години тъне в забрава. Едва през 1990 родната Варна преименува - в знак на признание и почит, градската галерия на негово име.

Сподели:
В Италия  откриха раннохристиянска базилика

В Италия откриха раннохристиянска базилика

Археолозите твърдят, че това откритие вероятно демонстрира по-мащабна византийска строителна програма

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

С академично тържество СУ „Св. Климент Охридски“ ще отбележи патронния си празник

В 11.00 часа Академичният съвет на Софийския университет начело с ректора проф. Георги Вълчев ще поднесе венец пред паметника на св. Климент Охридски

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

Почина бащата на българския експериментален театър Николай Георгиев

"Изследователят на непознатото, мисионерът, Човекът, Будителят в истинския смисъл на думата"