„Азербайджан и Армения са по-близо от всякога до мирно споразумение“. Това заяви президентът на Азербайджан Илхам Алиев, предаде АФП.
Според него това споразумение ще сложи край на продължаващия от десетилетия териториален спор, предизвикващ сражения.
Лидерите на тези две съперничещи си кавказки държави редовно заявяват, че искат мирен договор, който да уреди различията им, но преговорите остават много трудни и бавни. Редовните въоръжени инциденти също напомнят за мащаба на напрежението.
"По-близо сме от всякога" до мирно споразумение, заяви Алиев на среща с анализатори, като обясни, че остава да се уточнят само "детайлите" и че има "политическа воля" за постигане на споразумение.
През последните години Съединените щати, Европейският съюз и Русия се опитваха да посредничат между Ереван и Баку, но без особен успех.
Приемайки предложението на Казахстан за провеждане на среща на ръководителите на дипломациите на двете страни в близко бъдеще, Алиев омаловажи необходимостта от чуждестранен надзор в преговорите с Армения.
"Това, което се случва в момента на нашата граница, доказва, че когато сме оставени сами, рано или късно можем да стигнем до споразумение", подчерта той.
Малко преди това министерствата на вътрешните работи на двете страни обявиха, че са започнали работа по демаркацията на общата си граница, което е важна стъпка.
Баку заяви, че групи от експерти "уточняват координатите въз основа на геодезическо заснемане на терена". Ереван, който потвърди, че работата по демаркирането на границата е в ход, изключи "прехвърлянето на каквато и да е част от суверенната територия на Армения". /БГНЕС
Президентът Алиен подчерта, че не им трябват посредници в мирните преговори
Фактор Фактор
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал
Мексико: Ефектът от митата на Тръмп ще е загуба на 400 000 работни места в САЩ
Предложените тарифи ще засегнат особено силно най-големите фирми за износ в автомобилния сектор, а именно Ford, General Motors и Stellantis