27 Май, 2026

Бъчварова: Да не изпадаме в изолационизъм, това ни прави удобна жертва за руското влияние

Снимка: архив

Тръмп "легитимира не просто представителя на империята на злото (Владимир Путин), а на една сила, която е агресор“

България не може да си позволи изолационизъм, въпреки че той изглежда много удобен политически. 
Това заяви пред бТВ Румяна Бъчварова, бивш посланик на страната ни в Израел.

Тя коментира темата в контекста на завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом, неговата политика на отдалечаване от Европа и нуждата от европейско единство в отговор на тази политика. 

По думите ѝ, изолационизмът би ни направил лесна жертва на домогванията на Кремъл. 

Тя подчерта, че европейската ни принадлежност е нашата „голяма котва“ в сегашната ситуация в света.  Влизането в еворзоната ни прави пълноправни европейци, посочи Бъчварова.

„България трябва да бъде в тон с европейския глас, с европейските ценности“, изтъкна тя.

"Всеки опит да търсим алтернативни решения на глобалните проблеми е във вреда на националния ни интерес", предупреди Румяна Бъчварова.  

„Не трябва да позволяваме да стигаме до ситуацията, в която да бъдем една много удобна жертва за руското влияние. Дестабилизирана България е много удобна да бъде привлечена към един или друг интерес. Това, което се случи преди два дни с проявата на „Възраждане“, беше истинска провокация към социалния и политическия мир в страната.“ - каза още тя.

Бъчварова уточни, че е важно да се обръща внимание на подобни прояви както у нас, така и по света.

„Ако си спомняте Рейгън, който нарече „империя на злото“ Русия, а американците сега виждат пред очите си как отново републиканец на практика легитимира представителя не просто на империята на злото (Владимир Путин), а на една сила, която е агресор“, коментира тя във връзка с политиката на САЩ и на Доналд Тръмп спрямо войната в Украйна.

„Изявленията в последните дни на премиера от името на правителството и при първата среща в Париж, и вчера на срещата в Украйна, дори вчерашното събитие по улиците на София в подкрепа на Украйна, ни поставя в линията, която се споделя от основните европейски държави“, каза още Бъчварова.

 

Сподели:
Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

Нанков: Министър Шишков е забравил, че и при него се даваха аванси за строителство

"Но, да го оставим да говори - по-добре е от това да спират обектите"

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Радев едно си знае: Най-сетне Европа да склони да започне преговори с Русия

Дипломацията трябва да влезе в ролята си, настоя той. По думите му има достатъчно европейски политици, които могат да преговорят с Русия 

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Наводнение заля болницата в Трявна, за спешен ремонт са лабораторията и поликлиниката

Заради течовете се е наложило в детското отделение и в клиничната лаборатория да бъде преместена апаратура и мебели, за да може работата на медицинските екипи да продължи нормално

Коментари (0)