Възможно е да се отворят алтернативни маршрути на мигрантските потоци, включително и през България. Това предупреди българският вътрешен министър Румяна Бъчварова на Съвета по правосъдие и вътрешни работи на ЕС в Брюксел.
Тя увери колегите си от ЕС, че българското правителство е предприело необходимите мерки и има готовност за реакция при необходимост. Същевременно вътрешният министър настоя, в случай на пренасочване на маршрутите, България да получи от ЕС съизмерима по обем и характер подкрепа, каквато се предоставя на Гърция.
Като част от споразумението с Турция трябва да търсим засилване на усилията по ограничаване на трафикантските мрежи на турска територия , заяви Бъчварова. Тя поясни, че по данни на Европол, близо 90% от мигрантите, които идват към Европа, са асистирани от организирани мрежи.
Вицепремиерът отчете напредъка на Гърция по отношение на миграционната криза и подчерта пред колегите си необходимостта тя да бъде подкрепена не само хуманитарно, но и в организационен и логистичен план.
Съветът на вътрешните министри обсъжда регламента за създаване на европейска гранична и брегова охрана, борбата с тероризма и предложението за изменение на Директивата относно контрола на придобиването и притежаването на огнестрелни оръжия.
На среща на върха в понеделник ЕС и Турция се разбраха по принцип, че ЕС ще връща на Турция всички нелегално влезли на негова територия, а срещу всеки сириец сред тях тя ще изпраща в ЕС по един сирийски бежанец от своите лагери. Очаква се ЕС и Турция да финализират сделката на нова среща на върха в Брюксел насрочена за 17 и 18 март.
Българското правителство е представило пред Европейската комисия искане за помощ под формата на техника и устройства за наблюдение за граничната полиция.