България вижда перспектива за изграждане на два допълнителни интерконектора между Румъния и нашата страна - така ще се увеличи възможността за транзит на енергия към други държави.
Това заяви министърът на енергетиката Жечо Станков по време на блицконтрол в Комисията по енергетика в НС, по повод на Десетата среща на министрите по Споразумението за стратегическо партньорство в областта на развитието и преноса на зелена енергия, проведена в унгарската столица Будапеща на 10 март,
Зеленият енергиен коридор, към който България ще се присъедини, представлява проект за пренос на електроенергия от Каспийския регион до Централна Европа чрез подводен кабел, положен по дъното на Черно море. Кабелът ще има капацитет за пренос на 10 гигавата електроенергия. Целта е да "излиза" както на българска, така и на румънска територия. Това ще даде възможност за изграждане на нова инфраструктура в България. Проектът ще бъде хибриден - ще включва както прав, така и променлив ток, за да може да пренася по-големи количества електроенергия.
В момента проектът е на етап предпроектно проучване. Министърът е поел ангажимент да започне всички необходими процедури за вземане на решение от Министерския съвет, а при необходимост - и за ратификация от Народното събрание, за да се присъедини страната към този проект.
България работи и по паралелен проект, който предвижда изграждането на наземен електропровод между Азербайджан, Грузия, Турция и нашата страна. Причината е, че произведената енергия в Каспийския регион ще надхвърля капацитета на подводния кабел през Черно море, затова се търсят и допълнителни решения. "Работим активно и в тази посока", увери Жечо Станков.
Коментари (0)