31 Март, 2026

Български ученици завоюваха 4 медала от Международната олимпиада по физика в Париж

Български ученици завоюваха 4 медала от Международната олимпиада по физика в Париж

Снимка: МОН

В престижното състезаниe взеха участие над 400 ученици от 85 държави. Надпреварата преминава в два кръга – експериментална част с две задачи, и теоретична, която включваше три задачи.

Български ученици се завръщат с 4 бронзови медала и една почетна грамота от Международната олимпиада по физика, провела се в Париж

В престижното състезания взеха участие над 400 ученици от 85 държави.
Надпреварата преминава в два кръга – експериментална част с две задачи, и теоретична, която включваше три задачи, съобщава Министерството на образованието и науката.

Нашият отбор беше представен от петима ученици - Христо Христов от СМГ „Паисий Хилендарски“, Илия Ников от ПМГ „Васил Друмев“ във Велико Търново, Петър Петров и Светослав Арабов от МГ „д-р Петър Берон“ във Варна и Александър Николов от ПЧМГ в София.

Техните ръководители са проф. дфн Мирослав Абрашев и доц. д-р Нено Тодоров от Физическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“.

Четирите бронзови медала бяха спечелени от Христо Христов, Илия Ников, Александър Николов и Светослав Арабов. Петър Петров спечели почетна грамота за добро представяне.

Международната олимпиада по физика се провежда от 1967 г. по инициатива на България, Полша, Чехословакия, Унгария и Румъния. Оттогава страната ни участва във всички издания и вече има 150 отличия.

Сподели:

Коментари (0)

Друго си е договор с „Боташ“ за 17 години

Друго си е договор с „Боташ“ за 17 години

Радев е проблем за националната сигурност, за него няма добро и зло 

Рая Назарян на посещение в Киев за Среща на върха

Рая Назарян на посещение в Киев за Среща на върха

В програмата на посещението на Назарян са предвидени и срещи във Върховната рада на Украйна в Киев

 Динамично време – до обяд облачно и ветровито, след обяд – ще завали дъжд и мокър сняг

Динамично време – до обяд облачно и ветровито, след обяд – ще завали дъжд и мокър сняг

Времето днес започва спокойно, но следобед облачността ще се увеличи и на много места ще завали дъжд. Температурите остават пролетни, но с осезаема динамика през деня, включително сняг в планините и облаци по Черноморието.