10 страни членки на ЕС, сред които са България и Франция, обявиха подкрепа за атомната енергия и поискаха Европейската комисия да предложи включването ѝ в списъка на благоприятните за климата и околната среда енергийни източници, съобщава БТА.
Тя има роля в борбата срещу глобалното затопляне и допринася за независимостта на нашите източници за производство на енергия и електричество, твърдят в статия Франция, България, Румъния, Чехия, Финландия, Словакия, Хърватия, Словения, Полша и Унгария. Тя е отпечатана във френския в. "Фигаро" и още няколко европейски вестника.
Аргументацията им включва твърденията, че атомната енергия защитава европейските потребители от нестабилността на цените на фона на сериозното поскъпване на природния газ; че би отворила близо 1 милион висококвалифицирани работни места в Европа.
Включване на атомната енергия в списъка на благоприятните за климата и околната среда енергийни източници предполага достъп до "зелено" финансиране, отбелязва АФП.
Няма единодушие по въпроса в ЕС. Франция, Полша и Чехия защитават атомната енергия, но Германия и Австрия са нейни яростни противници. Много неправителствени организации определят технологията като рискова.
За Франция статията, подписана от министрите на икономиката Брюно Льо Мер и промишлеността Аниес Пание-Рюнаше, е възможност да изтъкне своя избор да заложи на атомните електроцентрали. Утре президентът Еманюел Макрон ще представи инвестиционен план на стойност няколко десетки милиарда евро до 2030 г., в който този сектор се очаква да заеме видно място.
Още от Бизнес
Лъчезар Борисов: България може да привлече чужди инвеститори от автомобилния бранш
Част от партиите се страхуват да управляват, защото е необходимо да имаме максимум 3% дефицит
Българската банка за развитие участва в бизнес форум в Сингапур и Виетнам
Криза на държавния дълг в ЕС: България е с най-нисък, а Гърция с най-висок дълг