България трябва да инвестира в образование и инфраструктура, а също така да развива сектори като дигитализация и фармацевтично производство. Това заяви за БГНЕС г-жа Улрике Щрака, ръководител на търговското представителство на Австрия у нас.
Пандемията от коронавирус засегна традиционно добрите икономически връзки между двете страни.
„Австрийските фирми в България чувстват резултатите от коронакризата. Повечето от тях с малки изключения имат по-малко поръчки, като цяло има спад на оборота. Сходна е и ситуацията в Австрия. Очакваме спад на икономическия растеж“, каза Улрике Щрака.
За момента не се наблюдават нови инвестиции, но това е нормално, защото фирмите в тази ситуация имат по-други приоритети и все още изчакват, за да видят как ще се развият нещата след пандемията. Улрике Щрака заяви, че има няколко инвестиционни проекта, които продължават.
Пандемията от COVID-19 наруши търговските доставки и веригите на производства. Според търговския представител на Австрия, има възможност за преместване на производства от Азия в Европа и по-конкретно в България. „Темата за ниършоринг (Nearshoring) е голяма тема в Австрия. Проучване сред нашите компании, които са инвестирали в Китай, показва, че около 5% от тях обмислят дали да не върнат своите производства по-близо до Австрия“, каза тя.
„България е една от интересните дестинации за инвестиции за австрийските фирми. Но остават да важат същите неща, които бяха валидни и преди избухването на коронакризата. Това са правната рамка, правната сигурност, квалифицираната работна ръка и инфраструктурата“, заяви г-жа Щрака и препоръча да обърнем особено внимание на образованието. „Много е важно България да инвестира в образование и инфраструктура, в бърз интернет, така че всички, включително държавните институции, да бъдат по-бързи при предоставянето на услуги на гражданите и бизнеса“, добави тя.
Според нея България трябва да обърне особено внимание на секторите, в които се очаква бърз растеж след справянето с коронакризата. Те са свързани с дигитализацията и фармацевтичното производство. За да бъде постигнат напредък е важно да има необходимата инфраструктура – широколентов интернет, а институциите и компаниите да работят заедно в името на бъдещето и растежа.
На фона на забавената икономическа активност, добрата новина е, че продължават съвместните проекти в областта на дуалното образование, които имат за цел подготвянето на квалифицирани български младежи със средно техническо образование.
„Дуалното образование е важен проект, австрийските компании са заинтересувани от него и го подкрепят. Нашият проект в България продължава, имаме между 10 и 15 фирми, които са се включили в него. Той обхваща около 500 ученици“, заяви г-жа Щрака.
През последните години Австрийското търговско представителство е сочено за пример как трябва да се подпомага двустранния бизнес, интересуваме се каква е тайната на успеха. „Тя е в страхотния екип, който е силно мотивиран и добре организиран. Работим много тясно с фирмите и знаем какви са техните нужди“, разкри Улрике Щрака.
Улрике Щрака, снимка: БГНЕС
Пандемията от коронавирус засегна традиционно добрите икономически връзки между двете страни
Фактор Фактор
Още от Бизнес
Цените на криптовалутите се сринаха, 200 милиарда долара са изтрити
Трейдърите внимателно следят развитието на ситуацията с биткойна,
UniCredit отправи оферта за придобиването на Banco BPM на стойност 10 млрд. евро
Офертата има за цел да „засили конкурентната позиция на банката в Италия, като генерира значителна дългосрочна стойност за всички заинтересовани страни
ЕK официално оспори пред СТО китайските антидъмпингови мита върху брендито
Китай трябва да даде отговор в рамките на 10 дни