28 Август, 2026

България подготвя дело пред Съда на ЕС срещу Пакета "Мобилност"

България подготвя дело пред Съда на ЕС срещу Пакета "Мобилност"

Новите разпоредби в ущърб на българските превозвачи бяха приети от ЕП

България подготвя дело пред Съда на ЕС срещу Пакета "Мобилност", обяви транспортният министър Росен Желязков. С 520 на 160 гласа новите разпоредби в ущърб на българските превозвачи бяха приети от ЕП.

Към делото са поканени да участват останалите страни от ЕС, които също са против: Румъния, Полша, Унгария, Литва, Латвия, Малта, Кипър, Естония, съобщи БНТ.

Разпоредбите за връщането на ТИР-а на всеки 8 седмици в страната на регистрация ще влязат в сила в началото на 2022 г., за връщането на шофьорите - след 20 дни, а за командировъчните - след 18 месеца.

Европарламентът одобри без никакви изменения и трите правни акта, които са част от пакета "Мобилност".

Според приетите текстове новите правила ще помогнат за гарантирането на по-добри условия за почивка на водачите и ще им позволят да прекарват повече време у дома.
Според ЕП новите правила ще осигурят ясна правна рамка с цел предотвратяване на различни национални подходи, както и за гарантиране на справедливо заплащане за водачите.

Правилата за командироване ще се прилагат за каботажните и трансграничните транспортни операции, с изключение на транзит, двустранните операции и двустранните операции с две допълнителни операции по товарене или разтоварване.
Приетите правила в пакета "Мобилност" ще влязат в сила след публикуването им в Официалния вестник на ЕС през следващите седмици. Така на практика българските забележки бяха игнорирани.

Сподели:
Радев за отстранения заглушител в Драгалевци: Намерени са елементи

Радев за отстранения заглушител в Драгалевци: Намерени са елементи

"Те са го отскубнали в последния момент“, каза Радев по повод заглушителя. По думите на премиера, са били направени всички възможни действия, за да бъдат открити липсващите части.

Асен Василев: Правителството "открадна" по 30 евро на месец от най-бедните работещи , пенсионерите и...

Асен Василев: Правителството "открадна" по 30 евро на месец от най-бедните работещи , пенсионерите и...

„Прогресивна България“ иска да ни върне обратно към философията на евтиния труд и „капковото напояване“ за работещите. Това е пагубно. Няма богата държава с ниски доходи“, заяви  лидерът на "Продължаваме Промяната"

Георг Георгиев и Красимир Терзиев ще присъстват на съдебното заседание срещу Ива Михайлова в Кочани

Георг Георгиев и Красимир Терзиев ще присъстват на съдебното заседание срещу Ива Михайлова в Кочани

Присъствието им на делото израз на това, че ГЕРБ следи отблизо развитието на казуса около Ива Михайлова и стои категорично зад нейното право на справедлив съдебен процес, както и това да ѝ се предостави възможност да продължи необходимото ѝ лечение в България

Коментари (0)