18 Април, 2026

България, Румъния и Австрия подписват декларация за Шенген в петък

България, Румъния и Австрия подписват декларация за Шенген в петък

Аз не съм домоуправител, нито МС е домсъвет, за да решаваме семейни скандали за имоти, заяви Димитър Главчев

В петък в Будапеща се очаква подписването на съвместна декларация на вътрешните министри на България, Румъния и Австрия във връзка с приемането на България в Шенген, заяви служебният министър-председател Димитър Главчев преди началото на днешното заседание на Министерския съвет.

Декларацията не е крайно решение за приемането на България в Шенген, но е много важна крачка, която признава приноса, който имат българските правителства от 2023 г. досега. Декларацията не е финалният акорд за приемането на България в Шенген по суша, но е признание за работата, която сме свършили, подчерта Главчев.

Той посочи, че със 70% или три пъти са намалели опитите за нелегално преминаване на границата с Турция. Това е поредна крачка за признаване на приноса, който има България за охрана на външните граници на ЕС, добави премиерът.

Вчера румънският премиер Марчел Чолаку изрази увереност, че Румъния влиза в Шенген от януари 2025 година.

"Макар че не по мое желание съм попаднал в една "домова книга", както я наричат, аз не съм домоуправител, нито вие сте домсъвет, за да решаваме семейни политически скандали, както и междусъседска завист за имоти",  заяви премиерът Димитър Главчев в началото на редовното заседание на Министерския съвет.

Така служебният премиер коментира спора около бившата централа на НДСВ на улица "Врабча" в столицата, която бе дадена на ДСП-Ново начало. 

Сподели:

Коментари (0)

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

БНБ емитира възпоменателна монета "150 години от Априлското въстание"

Новата колекционерска монета е сребърна, с номинал от 10 евро. На лицевата й страна е изобразен мостът на първата пушка в Копривщица, а на обратната страна - революционното знаме с надпис „Свобода или смърть“ и лъв с корона

Ден преди вота много смени на членове на СИК в Сандански, Петрич, Кресна и Благоевград

Ден преди вота много смени на членове на СИК в Сандански, Петрич, Кресна и Благоевград

В Благоевград само през последните дни заявленията за отказ от участие в изборния процес се оказаха стотици

Емил Дечев каза кога ще издаде кои партии купуват гласове

Емил Дечев каза кога ще издаде кои партии купуват гласове

Над 1 200 000 конфискувани евро и повече от 370 задържани в резултат на акциите на МВР срещу купуването на гласове