Заместник министър-председателят и министър на външните работи Екатерина Захариева пристигна от столицата на Намибия Виндхук в Луанда, съобщи МВнР. Тя ще бъде на двудневно официално посещение в Република Ангола по покана на външния министър Мануел Домингуш Аугущу - първо по рода си след 1989 година.
Целта на посещението е да възстанови и засили политическите контакти между двете страни, както и да насърчи бизнес контактите и инвестициите на български компании в Ангола.
Българското завръщане в Ангола
Външнотърговските отношения на България с региона са част от общата търговска политика и политиката за сътрудничество за развитие на ЕС спрямо държавите от Африка на юг от Сахара, в чието формиране страната ни участва активно. Външноикономическите отношения на България с тези страни следва да се активизират, предвид традиционно добрите връзки с редица от тях и с оглед нарастващата роля на региона в световната политика и икономика, огромния икономически потенциал и природни богатства.
Очаква се да бъде обсъдено и възстановяването на традицията анголски граждани да се обучават в български университети. По информация от МОН в момента 40 анголски граждани се обучават в България.
Анголската страна проявява интерес и за проучване на възможностите за обучение на нейни военни в България. През 2017 г. делегация, водена от генерал-лейтенант Антониу Фернандеш, началник на Артилерията на Ангола, посети Националния военен университет "В. Левски", а заместник-министърът на риболова на Ангола г-жа Мария Антониу Нелумба посети Висшия военноморски университет "Н. Вапцаров" във Варна.
Вицепремиерът Екатерина Захариева получи покана за посещение в Ангола по време на първата си среща със своя колега Мануел Домингуш Аугущу в Претория през 2018 г. Тогава в Република Южна Африка като председател на Съвета на ЕС Захариева бе съпредседател на министерската срещу ЕС - Южноафриканска общност за развитие (SADC). Тогава българският външен министър разговаря по телефона и с министъра на икономиката на Ангола, който е завършил висшето си образование в УНСС. И с двамата министри Захариева обсъди възможностите за различни форми на сътрудничество в областта на сигурността, трансграничната престъпност, трафика на хора и оръжие, както и нелегалната миграция.
Република Ангола е страна в Южна Африка, разположена върху площ от 1 246 700 кв. км на южното крайбрежие на Атлантическия океан. На север граничи с Демократична Република Конго, на изток - със Замбия и на юг - с Намибия.
Страната е бивша португалска колония, която получава независимост на 11 ноември 1975 г. България е една от първите страни, признали независимостта на Ангола още същия ден с телеграма до анголския президент Агостиньо Нето. Населението на Ангола е 17 милиона.
Пробив в Намибия
Два дни по-рано - на 13 ноември, Екатерина Захариева представи възможностите за бизнес между Намибия и България пред представители на правителството на африканската страна, съобщи тогава пресцентърът на МВнР.
В рамките на своето двудневно официално посещение и след срещите си с президента Хаге Готфрид Гейнгоб и министър-председателя Сара Кугуингелуа, българският първи дипломат проведе обстойни консултации със своя колега - вицепремиера и министър на международните отношения и сътрудничеството г-жа Нетумбо Нанди-Ндаитва. В тях се включиха от намибийска страна още министърът на финансите, на околната среда и туризма, на икономическото планиране, зам.-министърът на висшето образование, обучението и иновациите, зам.-министърът на вътрешните работи и миграцията.
снимка: пресцентър на МВнР
Външният министър Екатерина Захариева ще бъде на официално посещение в Ангола за първи път от 1989 г.
Фактор Фактор
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."