11 Май, 2026

БАН пресметна какви са ползите за бизнеса от влизането ни в Шенген по суша

БАН пресметна какви са ползите за бизнеса от влизането ни в Шенген по суша

снимка: архив Faktor.bg

Данните сочат, че преките и потенциалните ползи за износителите, вносителите и транспортните компании възлизат на 1.39 млрд. лв. годишно

Пет конкретни ползи на родната икономика с общ финансов ефект от 1.63 млрд. лв. годишно след присъединяването на България към Шенген по суша.

Това показват данните на учените от Института за икономически изследвания при БАН. Проучването им е проведено в началото на годината по инициатива на Министерството на икономиката.

Най-голяма полза от присъединяването на страната ти към шенгенското пространство и по суша имат тежкотоварния автомобилен транспорт, както и за производителите и износителите на стоки, чиито преки разходи се изчисляват на 845 млн. лв. Учените от БАН посочват, че пропуснатите ползи на тежкотоварния транспорт възлизат на 545 млн. лв. Данните сочат, че преките и потенциалните ползи за износителите, вносителите и транспортните компании при премахването на граничния контрол на сухопътните граници възлизат на 1.39 млрд. лв. годишно.

Икономистите от БАН отчитат полза и при елиминирането на преки и потенциални за българските граждани загуби при преминаване на сухопътната граница с Румъния и Гърция в размер на 242 437 дни.

Според проучването от присъединяването към сухопътния Шенген ще спечелят и гражданите на Румъния и Гърция, които посещават България, с общо спестени 217 998 дни. От това би могъл да спечели и българският туристически бизнес с около 71 млн. лв.

Четвъртата полза от влизането на България в Шенген по суша е свързана с общия екологичен ефект от удълженото време за преминаване на граничен контрол по суша. Обемът на генерираните вредни CO2 емисии, следствие на престоя на границите на България и Румъния, възлиза на 46 162 тона годишно. Учените са на мнение, че при отварянето на Шенгенското пространство по суша ще намалеят чувствително и въглеродните емисии.

Икономистите от БАН отбелязват, че преки ползи от влизането ни в Шенген по суша има и за държавната хазна. Те са в размер на 138 млн. лв., пише news.bg.

Сподели:

Коментари (0)

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Кирил Домусчиев: Еврото всъщност помогна инфлацията в България да бъде по-ниска

Румъния, която не е в еврозоната, е с много по-висока инфлация, посочи председателят на КРИБ

11 мерки за справяне с кризата с горивата

11 мерки за справяне с кризата с горивата

Целта - без да се дават пари на калпак, с повече контрол, прозрачност и конкуренция да се постигнат по-благоприятни цени

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

Икономисти: Без реформи ни чака румънския сценарий, в бюджета е заложена "фискална бомба"

В България има страшно много пари, които се пилеят, не се изразходват ефективно, буквално захранват корупционните схеми на сивата икономика, изтъква Юлиян Войнов