Лидерът на „Презареди БГ” Николай Бареков внесе жалба във Върховния административен съд, с която оспорва законността на жребия за номерата на партиите и коалициите в бюлетината за предсрочните парламентарни избори.
Причината е, че държавният орган включи ПП“Движение Презареди България“ в жребия и определи за нея № 15 в бюлетината, предвид, че формацията не е регистрирала кандидатски листи в нито един избирателен район.
Това е в абсолютен разрез със закона, тъй като в разпоредбата на чл. 262 ал. 4 от ИК изрично е упоменато, че в този случай партията НЕ УЧАСТВА в жребия.
Заради опорочената процедура и демонстрираната некомпетентност от страна на членовете на ЦИК Бареков поиска отмяна на решението като незаконосъобразно и призова съдиите изрично да уточнят дали следва да се проведе нов жребий.
От партията подчертаха, че нямат намерение да издигат кандидати за народни представители, но са против основния държавен орган, подготвящ и организиращ провеждането на избори, да погазва закона и да взима политически мотивирани решения. Те са категорични, че трябва да се прекрати практиката на писане на законопроекти в парламента, които не отговарят на интересите на гражданите.
Според ръководството на формацията се задават най-незаконните и омерзителни избори в новата история на България.
„Ние нямаме личен интерес от тази битка, но ще се борим до последно да защитим правото на хората да участват в честни и почтени избори”, подчерта зам.-председателят на партията Георги Балабанов.
„Политиката не е занимание и препитание на "всяка цена", а единствено гражданска кауза, ЦИК трябва да бъде наказан като лош пример за държавен нарушител на законите”, категоричен е Бареков.
Той обяви, че ще обжалват изборите до дупка, за да предпазят народа от фалшификация на вота му по подобие на аферата Костинброд от 2013. „ЦИК да не бърза да печата "фалшиви" бюлетини преди съдът да се произнесе за опорочения жребий”, призова евродепутатът.
Още от България
Демерджиев: Петрохан е пресечна точка на много интереси
Той открои имена като Искра Фидосова, политически и институционални връзки и „огромни парични преводи“, които според него трябва да бъдат проверени
Нов протест в Пловдив иска държавата да продължи съдебната битка за Панаира
Демонстрацията е факт въпреки съобщението от Министерството на финансите, че министър Гълъб Донев е внесъл заявление във Върховния касационен съд (ВКС), с което потвърждава държавния интерес по делото
Борисов: Като разбраха, че Димитър Николов ще ги бие на президентските избори, дадоха "Евровизия" на Бургас
"Лятната ни столица по наше време беше средище на срещи на най-високо ниво - от Ердоган, през Жан-Клод Юнкер, Дейвид Камерън, Орбан", заяви още той