Лидерите на САЩ и Китай разговаряха в продължение на четири часа тази нощ в Сан Франциско в кулоарите на срещата на върха на Азиатско-тихоокеанското икономическо сътрудничество. Президентът Джо Байдън обобщи резултата с думите, че двамата ще могат да вдигнат телефона и да говорят "директно и незабавно" в случай на криза. Големите различия обаче остават.
"Много хубав автомобил" - казва Байдън, изпращайки Си Дзинпин след разговорите им в Сан Франциско и на свой ред хвали своя, известен като "Звяра". Добронамерена атмосфера и само една дума - диктатор - извън приятелския тон, която сякаш не успя да развали общото впечатление за позитивно развитие на американско - китайските отношения. На пресконференция след срещата репортерка запита Байдън дали ще продължи да нарича китайския лидер диктатор.
"Вижте, той е диктатор в смисъл, че управлява държава, която е комунистическа и е с форма на управление напълно различна от нашата", отговори той.
Китайското външно министерство нарече коментара погрешна и безотговорна политическа манипулация. Но президентът Си Дзинпин не коментира думите. Той изтъкна, че планетата е достатъчно голяма, за да просперират и двете страни.
"Китай иска да бъде партньор и приятел на Съединените щати. Каквато и степен на развитие да бъде постигната, Китай никога няма да търси хегемония или експанзия и няма никога да налага волята си на другите. Китай не се стреми към сфери на влияние и няма да поведе нито гореща, нито студена война срещу никого", казва Си Дзинпин, президент на Китай.
Двамата лидери се договориха за възобновяване на военните комуникации. Те бяха прекъснати след посещението в Тайван на Нанси Пелоси в качеството ѝ на председател на Камарата на представителите минаата година и след случая с предполагаемия китайски шпионски балон в небето над Северна Америка.
По една от най-чувствителните и най-важни за Пекин теми - Тайван - китайският президент е предупредил Вашингтон да спер да въоръжава Тайван, както и че - по думите му - обединението на Китай с острова не може да бъде спряно. САЩ не предвиждат промяна в досегашната си политика.
На фона на борбата с климатичните промени, двамата лидери поеха ангажименти да увеличат усилията си за намаляване на въглеродните емисии и за утрояване на производството на енергия от възобновяеми източници до 2030 година. Ще работят в сътрудничество и по отношение на рисковете, свързани с изкуствения интелект. Пекин обеща да загене мерките, за да се намалят доставките на прекурсори на фентанила. Смъртоносният синтетичен наркотик причинява смъртта на десетки хиляди американци годишно.
Според наблюдателите, дори и без истински пробив, фактът, че Си и Байдън разговаряха очи в очи на американска земя се приема за положителен развой.
На финала Пекин прибегна до любимата си панда-дипломация. Китайският лидер намекна, че страната му е готова да изпрати панди в американски зоопаркове, а те са смятани за национална богатство и от десетилетия се използват за подобряване на двустранни отношения.
Си Дзинпин и Джо Байдън, стопкадър: БНТ
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства