Администрацията на президента Джо Байдън смята, че Китай е имплантирал злонамерен софтуер в ключови енергийни и комуникационни мрежи на САЩ като „бомба със закъснител“, която може да попречи на военните в случай на конфликт, съобщи The New York Times в събота, на който се позовава АФП.
Служители на американската армия, разузнаването и сигурността разкриха пред изданието, че злонамереният софтуер потенциално е дал на китайската армия способността да попречи на военните операции на САЩ, ако Пекин се насочи към Тайван в някакъв момент. Засегнатите системи, пише Times, биха могли да позволят на Китай не само да прекъсне водата, електрозахранването и комуникациите на американските военни бази, но и на домове и предприятия в САЩ.
Съобщението идва два месеца след като Microsoft предупреди, че спонсорирани от държавата китайски хакери са проникнали в жизненоважни инфраструктурни мрежи на САЩ. Microsoft посочи Гуам, тихоокеанска територия на САЩ, която е жизненоважен военен пост, като една от целите, но каза, че злонамерена дейност е открита и на други места в САЩ. Компанията поясни, че скритата атака, извършена от средата на 2021 г., вероятно е била насочена към възпрепятстване на САЩ в случай на регионален конфликт.
Властите в Австралия, Канада, Нова Зеландия и Великобритания предупредиха в същото време, че Китай вероятно извършва подобна дейност в световен мащаб и засяга широка гама от инфраструктура. Откриването на зловредния софтуер, пише Times, предизвика поредица от срещи в ситуационната зала на Белия дом с участието на висши военни, служители от разузнаването и националната сигурност в опит да се проследи и изкорени зловредният код.
Белият дом излезе с изявление в петък, в което не се споменава Китай или военни бази: „Администрацията на Байдън работи неуморно, за да защити Съединените щати от всякакви прекъсвания на нашата критична инфраструктура, включително чрез координиране на междуведомствените усилия за защита на водните системи, тръбопроводите, железопътните и авиационни системи, наред с други.“ - каза Адам Ходж, действащ говорител на Съвета за сигурност. Той добави, че президентът Джо Байдън „също е наложил строги практики за киберсигурност за първи път“.
Съобщенията със зловреден софтуер идват в особено обтегнат момент в отношенията между САЩ и Китай, като Китай агресивно отстоява твърдението си, че Тайван е китайска територия, а САЩ се стремят да забранят продажбите на сложни полупроводници на Пекин. /БГНЕС
Свят
САЩ засякоха китайски софтуер, който може да саботира военните в случай на конфликт
Автор: Димитър Иванов

Зловредният код е „бомба със закъснител“
Фактор
САЩ,
Китай,
китайски софтуер,
зловреден софтуер,
кибератака,
саботаж,
енергетика,
водоснабдяване,
комуникационни мрежи,
комуникации,
армия,
военни,
конфликт,
софтуер
Още от Свят
Китай отвръща на Тръмп: Военни маневри край Тайван разпалват напрежение
Тайванският лидер Уилям Лай, наречен "паразит“, отговори, като определи Китай като "чужда враждебна сила"
Швеция подновява бункерите си за гражданска отбрана
Скандинавската страна разполага с 64 000 бункера за отбрана, което е най-голямата бройка от всяка друга държава в света. В тях могат да влязат около 7 милиона души.
45 000 души в Южна Украйна останаха без ток след руска атака
„Тази сутрин поредният руски удар повреди енергийно съоръжение в Херсон, в резултат на което 45 000 жители останаха без електричество“, съобщи украинския външен министър Андрий Сибига