27 Ноември, 2024

Байдън с коренни промени в имиграционната политика на САЩ

Байдън с коренни промени в имиграционната политика на САЩ

Приемането на законодателството ще изисква убеждаване на няколко републикански законодатели

Президентът на САЩ Джо Байдън ще призове днес администрацията си да рационализира процеса на натурализация на 9 милиона мигранти, имащи право на гражданство, съобщиха висши държавни служители.

Президентът демократ ще подпише поредица от изпълнителни заповеди, целящи да променят американския имиграционен процес, казаха представители на властта, представяйки отмяна на "неуспешните" политики на неговия твърд републикански предшественик. Това сигнализира за връщане към по-приобщаваща политика.

Байдън също иска да преразгледа всички правни пречки пред имиграцията и интеграцията, които бяха въведени при Доналд Тръмп.

„Прегледът вероятно ще доведе до драматични промени в политиките“, според висш държавен служител, казвайки, че целта е „да се възстанови вярата в нашата законна имиграционна система и да се насърчи интеграцията на американците“.

"Президентът Тръмп беше толкова съсредоточен върху стената, че не направи нищо, за да се справи с първопричината защо хората идват на южната ни граница", каза служителят. "Това беше ограничена, разточителна и наивна стратегия и не успя."
В съответствие с обещанията в предизборната кампания, една от заповедите ще създаде работна група, натоварена със събирането на семейства мигранти, разделени от политиката на Тръмп за "нулева толерантност", въведена през 2018 г. Тази политика позволява на длъжностни лица да преследват и депортират пълнолетни, които са влезли незаконно в САЩ. След това децата са поставени под федерален арест. Изправена пред международен протест и дори критики от собствената му партия, администрацията на Тръмп беше принудена да редуцира политиката, но стотици деца мигранти все още не са върнати на родителите им. Работната група ще проучи начини за обединяване на семействата, казаха служители, без да уточняват дали това може да позволи на родителите или децата, които са били депортирани, да се върнат на територията на САЩ.

Втора изпълнителна заповед отразява подобна политика при администрацията на Барак Обама, въвеждайки правни механизми за бъдещите имигранти в техните родни страни да кандидатстват за пребиваване, което им позволява да избягват опасни контрабандни маршрути.

Третият указ ще насърчи интеграцията на законно установени в САЩ мигранти и ще направи натурализацията „по-достъпна за повече от 9 милиона имигранти, които в момента имат право да кандидатстват“ за гражданство. Ще има преглед на така нареченото „правило за публично таксуване“, въведено през август 2019 г., което позволи на длъжностните лица да отказват за подаване на гражданство или заявления за зелена карта на мигранти, получаващи социални помощи, като субсидирани грижи или надбавки за жилище. Правилото за публичното таксуване „в основата си създаде или установи тест за богатството на имигрантите“, каза висш служител на Байдън.

Повечето от реформите ще бъдат ръководени от министъра на вътрешната сигурност. Байдън номинира Алехандро Майоркас на тази позиция, а Сенатът ще гласува за назначението му днес следобед.

Ако бъде утвърден, Майоркас, пристигнал в Съединените щати като бебе на кубински бежанци, ще бъде първият испанец, който ще ръководи Министерството на вътрешната сигурност, разширена агенция, която контролира въпросите на имиграцията, граничната полиция и реакциите при извънредни ситуации .

Усилията на администрацията на Байдън да отмени имиграционната политика от епохата на Тръмп вероятно ще бъдат приветствани от лявото крило на неговата Демократическа партия. Откакто встъпи в длъжност, той отмени две от забележителните мерки на своя предшественик, като преустанови изграждането на стената по границата с Мексико и отмени забраната за влизане в САЩ за жители на редица страни с мнозинство от мюсюлманско население. Байдън също внесе законопроект в Конгреса, който може да доведе до натурализирането на милиони имигранти без документи в САЩ. Приемането на законодателството обаче ще изисква убеждаване на няколко републикански законодатели да го подкрепят - не лесна задача. 

Сподели:
Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

Част от дроновете Shahed, изстрелвани от Русия срещу Украйна, се пренасочват обратно

95 други руски дрона вероятно са били отклонени от целите си чрез система за подмяна на сателитните координати, която се използва от дронове и ракети за навигация във въздушното пространство

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Няколко от кандидатите за администрацията на Доналд Тръмп са били обект на бомбени заплахи

Джон Ратклиф, номиниран от Тръмп за директор на ЦРУ, и номинираният за министър на отбраната Пийт Хегсет също са били обект на заплахи

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Олена Зеленска: 1000 дни война закалиха съпруга ми. Стресът разрушава гърба му

Тя обобщи, че досега са успели да върнат в Украйна 388 отвлечени от руснаците деца.