13 Август, 2026

Върнаха беларуски опозиционер отново в затвора, след като отказа да напусне страната

Снимката е илюстративна: архив

Николай Статкевич се кандидатира за президент през 2010 г. срещу Лукашенко, оттогава получи няколко присъди.

Наскоро освободеният беларуски опозиционер Николай Статкевич е отново в ареста, след като отказа да напусне страната, съобщават местни медии, цитирани от ДПА и БТА.

69-годишният бивш кандидат за президент е върнат в наказателната колония, където е бил затворен по-рано, съобщи днес беларуският портал "Наша Нива", който е базиран в чужбина.

В четвъртък, след разговори с американска делегация, беларуският лидер Александър Лукашенко нареди освобождаването на 52 затворници, които след това бяха отведени в Литва.

Статкевич обаче отказа да напусне Беларус. Видеозаписи показват как той седи с часове между граничните контролно-пропускателни пунктове и отказва да премине в Литва. Вечерта той е бил откаран от маскирани мъже на беларуска територия.

Статкевич се кандидатира срещу Лукашенко на президентските избори през 2010 г. Оттогава опозиционният политик получи няколко присъди.

През последните месеци Лукашенко многократно освобождава групи затворници, за да подобри отношенията си с администрацията на американския президент Доналд Тръмп.
Според правозащитници в Беларус все още има над 1000 политически затворници.

Сподели:
Високопоставен генерал: КНДР получи опасно предимство благодарение на съюза си с Русия

Високопоставен генерал: КНДР получи опасно предимство благодарение на съюза си с Русия

Според него това променя баланса на силите в сферата на сигурността на Корейския полуостров, пише NK News.

Знаково напускане в OpenAI - тръгва си Клое Бакалар, която отговаряше за етиката на изкуствения интелект

Знаково напускане в OpenAI - тръгва си Клое Бакалар, която отговаряше за етиката на изкуствения интелект

През последните години компанията все повече разширява търговската си дейност, а плановете за бъдещо излизане на борсата пораждат допълнителни въпроси дали натискът за растеж и печалба няма да се отрази на ангажиментите ѝ към безопасността и отговорното развитие на AI

Евтим Милошев поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

Евтим Милошев поздрави Бургас за домакинството на "Евровизия"

Министерство на културата ще бъде с всички вас. Продължаваме заедно, казва той

Коментари (0)