7 Юли, 2026

Тихановска: Свалянето на американските санкции срещу беларуската "Белавия" ще е от полза за Русия

Светлана Тихановска, снимка: EPA/BGNES

Тя отбелязва, че 52-мата освободени затворници представляват едва 4% от лицата, обявени за политически затворници, и че този ход не сигнализира на реална промяна на водената от Лукашенко политика.

Живеещата в изгнание лидерка на беларуската опозиция Светлана Тихановска предупреди, че облекчаването на американските санкции срещу беларуската авиокомпания "Белавия" би могло да донесе ползи и на Русия, предаде агенция Ройтерс, цитирана от БТА. 

Тихановска изрази тази позиция в изявление, изпратено до британската новинарска агенция от нейния главен съветник, след като Вашингтон обяви облекчаване на санкциите във връзка с решението на президента Александър Лукашенко да освободи 52-ма затворници.  

"Разбираме хуманитарната цел - освобождаване на хора. Приветстваме тяхното освобождаване, но по същността си това е търговия с човешки животи. Става въпрос за хора, които никога не е трябвало да бъдат вкарвани в затвора." - пише Тихановска.  

Тя отбелязва, че решението за облекчаване на санкциите е важно за Лукашенко, защото ще се даде възможност на Беларус да поръчва резервни части за самолетите на националната авиокомпания.

"Но също така може да се отвори вратичка, през която Русия да придобива части посредством "Белавия", предупреждава беларуската опозиционерка. Тихановска също така отбелязва, че 52-мата освободени възлизат на едва 4% от лицата, обявени за политически затворници, и че този ход не сигнализира на реална промяна на водената от Лукашенко политика.

Сподели:
Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение

Тръмп: Си Дзинпин идва в САЩ! Ще довършим работата с Иран, ако няма споразумение

"Предпочитам да сключим споразумение, защото не искам да засегна 91 милиона души“, заяви американският президент пред репортери в Овалния кабинет на Белия дом

Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен

Александър Невзоров: Тръмп наистина не разбира, че кремълският върколак е неадекватен

"Вместо това американският президент заяви, че вече е номер едно в TikTok. Че е най-популярният персонаж. Че е изместил Тейлър Суифт на някакво далечно място. Накратко – всички са разгромени, абсолютна победа", пише руският журналист

Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока  – нов удар по бюджета на Кремъл

Bloomberg: Цената на руския петрол падна до нивата отпреди войнат в Близкия изтока – нов удар по бюджета на Кремъл

Данните показват засилващ се натиск върху руската икономика, която доскоро извличаше значителни допълнителни приходи заради напрежението в Близкия изток.

Коментари (0)