15 Януари, 2026

Белгийската прокуратура проверява 8 евродепутати за писмо, прокарващо интересите на Huawei

Белгийската прокуратура проверява 8 евродепутати за писмо, прокарващо интересите на Huawei

Снимка: архив - EPA/BGNES

Те твърдят, че геополитическото напрежение не трябва да възпрепятства развитието на 5G оборудване в Европа

Белгийската прокуратура разследва дали Huawei е извършила незаконни плащания, за да получи отворено писмо, подписано от осем европейски парламентаристи, защитаващо интересите на китайския технологичен гигант.

Това става ясно от съдебни документи, разкрити от изданието "Политико".

Пруз този месец белгийските власти обискираха 21 жилища като част от разрастващото се разследване на „активна корупция в Европейския парламент“, която „е облагодетелствала Huawei“. Разследващите проучват „подаръци“ или „възнаграждения за заемане на политически позиции“ - от 2021 г. до днес.

Във втория голям тест за отчетността на Европейския парламент след скандала „Катаргейт“ от 2022 г. четирима души са обвинени в корупция и престъпна организация, а един - в пране на пари, съобщи белгийската прокуратура през миналата седмица.

Според заповедта за арест, за която първо съобщи италианският ежедневник „Ла Република“, ключова част от разследването се отнася до писмо, подписано от осем евродепутати през февруари 2021 г. и изпратено до трима еврокомисари, в което те твърдят, че геополитическото напрежение не трябва да възпрепятства развитието на 5G оборудване в Европа.

Това писмо, въпреки че в него не се споменава Huawei поименно, се разглежда като толериращо интересите на китайската компания, тъй като то дойде в момент, когато няколко правителства на ЕС въвеждаха мерки, целящи да ограничат използването на оборудване от китайски телекомуникационните оператори, с аргумента, че Пекин представлява риск поради шпионаж, наблюдение и потенциална икономическа зависимост.

Евродепутатът от Италия Фулвио Мартусиело, един от подписалите писмото, публикува документа в подкрепа на Huawei в X на 15 февруари 2021 г., но по-късно го изтри. /БГНЕС

Сподели:

Коментари (0)

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

САЩ може да започнат военна операция срещу Иран в следващите 24 часа

Неназован израелски официален представител също е заявил, че Тръмп вероятно е взел решение за намеса, макар че мащабите и сроковете все още не са ясни

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да  пиеш

Кая Калас: Ситуацията в света е такава, че да започнеш да пиеш

Както пише Politico, тя е изразила това мнение по време на разговор с лидерите на политическите групи в Европейския парламент

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Дания след преговорите: Тръмп има ясно желание да завладее Гренландия

Ларс Льоке Расмусен призова Вашингтон да се ангажира с „уважително“ сътрудничество по отношение на арктическия остров, който се контролира от Копенхаген