Премиерът на Сърбия Ана Бърнабич заяви, че Сърбия е изправена пред най-големия натиск досега, което, както каза тя, е реакция на обръщението на президента на Сърбия Александър Вучич на Общото събрание на ООН в Ню Йорк , съобщава RTV.
Бърнабич каза пред TV Pink, че в момента Сърбия е подложена на най-големия натиск от 1999 г. насам, който е причинен от речта на президента, в която, според нея, той "изсмука" истината в лицето на великите сили без излишни емоции.
Бърнабич заяви още, че натискът се е увеличил и поради подписването на Плана за консултации между Министерството на външните работи на Сърбия и Русия, заявявайки, че негативните реакции поради този документ са ненужни, тъй като той не е правно обвързващ и е подписан за 26 години.
„Ако някой от онези, които критикуват и атакуват Сърбия и обявяват декларации срещу страната ни, го беше погледнал, щеше да види, че за разлика от подобни планове, в този не се споменава аспектът на сигурността, нито каквито и да било консултации относно военно сътрудничество“, каза още Бърнабич.
„Никой не го погледна, освен Ян Бренер, един от най-авторитетните американски анализатори, и никой от ЕС. Това е показател как държава като Сърбия спазва законовите принципи. Не срещнахме други коментари“, коментира Бърнабич.
Тя добави, че несъразмерно бурната реакция спрямо смисъла на Консултативния план е индикация, че е търсен начин да се реагира на речта на Вучич в Ню Йорк, тъй като според нея определени големи сили не са могли да понесат истината, представена от Вучич.
"Днес се опитах да говоря с представители на ЕС, няма място за разговор, те не ни чуват, това е брутално изнудване, заплахи. Когато говорих с президента, той беше ядосан, защото този натиск е толкова безпринципен. Той сега трябва да отиде в Прага на 6 октомври, където ще се състои първата среща на европейската политическа общност. Те буквално казаха "ще видят как Вучич ще прекара времето си там". Ще има съотношение 40 към едно, а не 27 към едно, тъй като ЕС има членове“, заяви Бърнабич.
Тя добави, че поради натиска, който Сърбия изпитва, има много политици в СНС и членове на правителството, които искат страната да промени политиката си, така че натискът да изчезне, и че президентът Вучич иска Сърбия да води независима външна политика, колкото и трудно да е това.
Още от Свят
Украйна разработва няколко нови балистични ракети
Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“
През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника
Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще
Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"
Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства