24 Ноември, 2024

Белград се сближава с Пекин, въпреки мръщенето на Брюксел и Вашингтон

Белград се сближава с Пекин, въпреки мръщенето на Брюксел и Вашингтон

Александър Вучич

Посещението на представители на международния отдел на ЦК на Китайската комунистическа партия в Белград показа, че отношенията между двете страни са на най-високо ниво. Анализатори посочват за „Данас“, че това сътрудничество съществува от години на икономическо и политическо ниво и че ще бъде все по-дълбоко и по-интензивно, въпреки мръщенето на Брюксел и Вашингтон.

Сръбският президент Александър Вучич оцени в разговор със заместник-председателят за външни работи на ЦК на Китайската комунистическа партия Джан Хонгшан, че отношенията между Белград и Пекин навлизат в нова фаза на развитие, особено чрез плановете за всеобхватно икономическо сътрудничество, подобряване на търговския обмен и приток на нови китайски инвестиции.

Дачич, който се срещна с представители на Китайската комунистическа партия преди ден, заяви, че Сърбия ще продължи стоманеното си приятелство с Китай, че се обмислят нови измерения на сътрудничество, както и обмен на делегации, докато заместник-председателят на Комунистическата партия на Китай за външни работи уточни, че са обменени мнения и възгледи относно концепцията за държавно управление и нейното развитие.

„Изглежда, че властите в Сърбия се нуждаят от някакъв голям брат, на когото напълно безкритично да се подмазват. Тъй като големият брат Русия загуби всякакво уважение в света, като вилнее в Украйна, сега чрез Дачич и Вучич, тази сила е инвестирана в комунистически Китай и в същото време използва класическа комунистическа терминология като „стоманено приятелство“, казва Зоран Вулетич, лидер на Граждански демократичен форум.

Ето защо, както казва той, сръбските медии не съобщават за големи протести в Китай и то точно в момента, в който му заявяваме вечната си любов.

Джордже Вукадинович, главен редактор на Нова сръбска политическа мисъл, напомня, че сътрудничеството между Сърбия и Китай продължава от години, както в икономическо, така и в политическо отношение, и че посещението в КП на Китай не е изненада.

„Това сътрудничество съществува от години на икономическо и политическо ниво и може би дори е по-дълбоко от това с Русия, само че последното привлича повече внимание както от вътрешната, така и от чуждата общественост. Мисля, че това сътрудничество между Белград и Пекин ще стигне още по-далеч, въпреки все по-голямото мръщене от Брюксел и Вашингтон. Особено след като фокусът на натиска от страна на Запада в момента все още е по-скоро върху отношенията с Русия и върху така нареченото "ограничаване" на нейното влияние в региона. Но на мен лично ми се струва, че китайското влияние, потенциално, всъщност е по-дълбоко и по-здраво от руското“, заключава Джордже Вукадинович. /БГНЕС
Сподели:

Украйна разработва няколко нови балистични ракети

Министърът на отбраната Рустем Умеров по-рано заяви, че към края на 2024 година или през 2025 година ще има информация за „мащабна ракетна програма“

През ноември Русия отбелязва рекордни загуби на жива сила и техника

Руската тактика вероятно ще продължи да води до големи загуби в бъдеще

Подробни планове на британски затвори изтекоха в "тъмната мрежа"

Има опасения, че ще бъдат използвани за контрабанда на наркотици и оръжия или за организиране на бягства