Калин Манолов, manolov.blog
Онзиденшната разходка на лидерите на „Да, България“ в Бояна поставя въпроси, които „демократичната общност“ не смее да си зададе. Защото няма да хареса отговорите им. И по-точно – защото единствените възможни отговори поставят под въпрос многократно декларираната непримирима (о)позиция на „Да, България“ спрямо ГЕРБ и ДПС.
Единствените двама души, при които биха могли да отиват Иванов и Атанасов в района, са Бойко Борисов (в държавната резиденция на премиера на „Секвоя“), и Ахмед Доган (в „сараите“ на „Беловодски път“). Да, наблизо в хотел „Берлин“ живее и Пеевски, но досега не се е чуло той да води политически преговори. Обединените арабски емирства също имат резиденция, но даже „Блиц“ не твърди, че лидерите на „Демократична България“ са договаряли внос на камили оттам.
Така че да се съсредоточим върху
двете реалистични възможности – Борисов или Доган
„Разобличителите“ твърдят, че срещата е била с премиера заради интервюто на Костов по бТВ, в което той прогнозира предизборна атака срещу „Демократична България“. Тази очевидно нелепа версия дава възможност на Атанасов и Иванов изобщо да не коментират разходката си в полите на Витоша. Не обаче и да я отрекат или омаловажат. Защото не могат. Нали не вярвате, че ня#Кой ще праща копоите на Блиц да снимат ПРЕД вратата, а сам няма да снима ВЪТРЕ? Поне ген. Атанасов като бивш шеф на контраразузнаването не би трябвало да си прави такива илюзии.
С кого и за какво са се срещали лидерите на „градската десница“? Да приемем, че наистина са посетили Борисов. В навечерието на избори единствената възможна тема са изборите, и то само в две посоки: пари и кандидати. ГЕРБ има пари, но още няма кандидат. „Демократична България“ има кандидат, но няма пари. Разбира се, ГЕРБ няма да припознаят арх. Игнатов като свой кандидат. Но няма и да издигнат Йорданка Фандъкова. Най-вероятно ще е заместникът й Дончо Барбалов, чрез когото схемата Цачева-Радев ще се повтори в София. Но и да не е той, няма да е Фандъкова.
Кой обаче е „софийският Радев“? Силно се съмнявам, че ще е Мая Манолова като „независим кандидат, подкрепен от БСП“. Манолова не желае да се ангажира с червената общинска листа, защото иска да доизкара мандата си като омбудсман, ако не спечели София. Освен това двете с Корнелия трудно се понасят. Кандидат на БСП най-вероятно ще е Калоян Паргов. Като председател на софийската организация на БСП и на групата червени съветници в Столична община, и му е ред, и му се пада. Разбира се, Корнелия Нинова може да го прескочи като Станишев, но се съмнявам, че толкова скоро ще си сложи
нов таралеж в гащите
Манолова най-вероятно няма да е кандидат на никого. Теоретично би могла да бъде кандидат не „тип Радев“, а НА Радев – по-точно на оръжейното лоби, което вкара самия него на „Дондуков“. Съпругът на Манолова, ексвоенният министър Ангел Найденов, е виден негов член. Генерал Деси обаче също не долюбва Мая. През такава въздушна защита даже пчеличка не може да прелети…
Другите опции за Манолова са да я подкрепи Слави Трифонов или да я издигне Доган. Някой казват, че няма разлика, тъй като Славчо е новият политически проект на Доган. Хоризонтът му обаче са парламентарните избори, затова засега е на стендбай. Както винаги – добре платен. А и Трифонов никога на никого не е бил опозиция. Той ще играе за ГЕРБ – независимо как и независимо чрез кого. Доган пък никога не е искал кмет на София по същата причина, по която не е искал и министър-председател, макар два от досегашните управленски мандати да бяха на ДПС. (Макар че ДПС можеха да имат и трети шанс, ако Борисов не беше натирил Цветанов в последния възможен момент. Но и тогава премиер щеше да е Цветанов, а не Карадайъ).
Най-вероятно Атанасов и Иванов наистина са са срещали с Борисов. Ако Фандъкова няма да е кандидатът на ГЕРБ, тогава може да са обсъждали какво се случва, ако арх. Игнатов спечели на евентуален балотаж с Калоян Паргов. Не обаче как една коалиция ГЕРБ- „Демократична България“ би управлявала София. А как ресурсите на София да бъдат (пре)разпределени между корпоративните лобита, които стоят зад тях. Това навежда и на допълнителния въпрос
дали самият арх. Игнатов не е „нечий човек“…
Пиша това, защото преди десетина дни публично призовах партиите да не издигат доказано корумпирани личности; безогледни кариеристи; спечелили от конфликт на интереси; с агентурно минало; с необяснимо лично богатство; със задължения към държавата. И Христо Иванов и Атанас Атанасов безусловно се съгласиха с това.
Доколкото знам, в ГЕРБ е фрашкано с такива. Поне така казват от 2017 насам лидерите на „демократичната общност“. Доколкото си спомням, тя бе трудно създадена. И доколкото мога да преценя, е лесно разтурима.
Затова Иванов и Атанасов дължат отговор с кого и защо са се срещали на 27 август 2019 в Бояна. На общността, а не на мен.
Още от България
Бюлетините от 1777 секции ще бъдат преброени наново
За първи път Конституционният съд разпорежда проверка в такъв мащаб
Тома Биков: В историята на България има четири контрареволюции, последната се персонализира от Бойко Борисов
За него революциите в България винаги идват отвън, изненадващи са, променят целия политически ред и геополитическата ориентация на страната
МВнР: Отказите за издаване на визи за САЩ са намалели наполовина
„През последните месеци бяха положени значителни усилия в изпълнение на критериите за включване на България в Програмата за безвизово пътуване на САЩ."