24 Ноември, 2024

Берлин призна уязвимостта на ЕС от Вашингтон

Берлин призна уязвимостта на ЕС от Вашингтон

Хайко Маас

Европа остава разединена например по отношение на санкциите, които САЩ налага по различни поводи

Външното министерство на Германия призна уязвимостта на ЕС от санкциите на САЩ срещу Северен поток 2. Външният министър Хайко Маас подчерта, че укрепването на европейския суверенитет "никога не означава принципа "Европа над всичко".

"Въпреки всичко Европа остава уязвима, например, срещу американските санкции - независимо дали става въпрос за разногласия по иранската ядрена програма или по въпроса за Северния поток-2, каза Маас.

"Всеки, който иска въпросите на европейската енергетика, външна и търговска политика да бъдат решени тук в Европа, трябва да помисли за укрепване на еврото като водеща валута, създаване на европейски канали за плащане като INSTEX и в крайна сметка, може би европейска банка, която ще прави плащания в евро", добави Маас. В същото време той подчерта, че укрепването на европейския суверенитет "никога не означава принципа "Първо Европа".

Отделно Маас заяви, че след случая с Навални са  надвиснали облаци над отношенията на Европа с Русия. Той отбеляза, че Европа се нуждае от конструктивно взаимодействие с Русия, защото "без или въпреки Русия Европа няма да стане по-безопасна", но санкциите ще останат, понеже нищо не се променя. Санкциите бяха наложени заради присъединяването на Крим към Русия.

Директорът на американското разузнаване Джон Ратклиф заяви, че някои членове на конгреса умишлено се опитват да подведат американската общественост, че Русия представлява по-голяма заплаха за националната сигурност на САЩ от Китай.

Той бе помолен да коментира решението за прекратяване на редовните брифинги на разузнаването за предстоящите избори през ноември в съответните комисии на конгреса.

"Няколко минути след края на един такъв брифинг редица членове на Конгреса отидоха при представителите на различни медии и им "изпяха" класифицирана информация за политически цели", отговори Ратклиф.

Според него политическата цел е била "да се създаде фалшива картина, че Русия представлява по-голяма заплаха за националната сигурност от Китай". "Не бих искал да омаловажавам Русия. Тя представлява сериозна заплаха за националната ни сигурност, но заплахите от Китай са много по-сериозни", продължи ръководителят на американското национално разузнаване.

"Тези, които твърдят друго, просто политизират разузнаването за собствените си цели", каза той.
Сподели:

The Guardian: Тръмп може да приеме условията на Путин за Украйна

Обкръжението му е готово да се съгласи, особено ако Русия прекъсне военните си отношения с Китай

Жозеп Борел призова за "незабавно прекратяване на огъня“ между Израел и "Хизбула"

"Пълно прилагане на Резолюция 1701 на Съвета за сигурност на ООН“

Украинското разузнаване потвърди: Руската федерация е разработила план, разделящ Украйна на три части

Кремъл вероятно ще се опита да предаде  намеренията си на новата администрация на САЩ и Доналд Тръмп след като поеме властта