24 Ноември, 2024

Безопасен полет за птиците - кауза, която ще спаси изчезващи видове

Безопасен полет за птиците - кауза, която ще спаси изчезващи видове

Червеногушата гъска е сред видовете, застрашени в световен мащаб

Природозащитници и отговорният бизнес от 7 дунавски страни обезопасяват пътя на птиците

България е на второ място в Европа по видово разнообразие на птиците. През страната ни преминават два от техните основни миграционни маршрути между Европа и Африка – Виа Аристотелис в Западна България и Виа Понтика – край Черно море. Около 20 от видовете птици у нас за застрашени, за някои от тях има риск да изчезнат в световен мащаб – като къдроглавия пеликан, червеногушата гъска или египетския лешояд.

Съжителството им с нас не винаги е безопасно. При полет птиците могат да се сблъскат с електропроводи и да се наранят или да загинат. Обикновено в прелитащите ята първите птици забелязват проводниците, но не и идващите след тях. Те са изложени на риск и когато използват стълбовете и проводниците за почивка – може да попаднат под напрежение. Нерядко стават инциденти и с гнездата, построени върху електрически стълбове. Щъркелите всяка година добавят още материал към гнездата си и ги разширяват – така се скъсява разстоянието до проводниците и има опасност от възпламеняване.

През последните години у нас се полагат усилия за създаването на по-сигурна среда за птиците. Дружеството „Електроразпределителни мрежи Запад“, в партньорство с Българското дружество за защита на птиците (БДЗП), вече обезопаси критични места от зоните в „Натура 2000“, важни за гнезденето. Проектът – "Живот за птиците", беше подкрепен от ЕС. Сега компанията и екозащитниците работят по втори проект – „Безопасен полет за птиците по Дунав“, заедно с партньори от още шест дунавски страни: Австрия, България, Хърватия, Унгария, Румъния, Словакия и Сърбия.

Специалисти от БЗДП правят теренни проучвания, при които се локализират рисковете, за да може след това да се обезопасят проблемните места.  

Една от предпазните мерки е електропроводите да бъдат направени по-лесно видими за птиците, като се поставят дивертори – светлоотразителни пластини, които птиците забелязват от голямо разстояние. Същевременно се създават възможности за безопасно кацане, като върху стълбовете се поставят съоръжения за тази цел. От друга страна на местата, които не може да бъдат обезопасени се монтират конструкции, пречещи на птиците да кацат. 

Тези мерки позволяват да се намали смъртността, както и травматизмът сред птиците, което е от особено значение за застрашените видове. Затова усилията са насочени към зоните от „Натура 2000“. Става дума за мащабна дейност, финансирана от европейската програма LIFE със сумата от 6.6 милиона евро.  

При предишния проект – "Живот за птиците", наред с другите предпазни съоръжения са поставени около 800 платформи за повдигане на щъркелови гнезда, предстои да бъдат монтирани още 100.

„Това е от значение особено през периода, в който се отглеждат малките – местните хора много ги обичат“, споделя Виктор Станчев, член на Управителния съвет на „ЕРМ Запад“.

Хората от компанията и екозащитниците разказват, че като цяло хората са съпричастни към усилията за опазване на птиците. 

„Често гражданите се обръщат към нас“, казва  Свилен Чешмеджиев от Българското дружество за защита на птиците.

Предвижда се да бъде създаден и прототип на безопасен за птиците стълб, който ще бъде предоставен и на други оператори на електроразпределителни мрежи.

Инцидентите, застрашаващи живота на птиците, обикновено са предизвикани от досег с въздушните електропроводи със средно напрежение от мрежата, свързваща населените места. В района, чийто оператор е „ЕРМ Запад“, тя е с дължина 17 000 километра. Мрежата с ниско напрежение – в самите населени места – е с дължина 22 000 километра. Общата дължина на мрежите е над 55 000 километра, което е повече от обиколката на Земята по екватора.

Svilen_Ceshmedjiev_Maria_Georgieva_Viktor_Stanchev.jpg

Част от екипа, който стои зад проекта „Безопасен полет за птиците“: Свилен Чешмеджиев от БДЗП, Мария Георгиева – ръководител на сектор „Екология и пожарна безопасност“ в „ЕРМ Запад“, Виктор Станчев – Член на Управителния съвет на "ЕРМ Запад".

Сподели:

Полезно за шофьорите: Как да намалите горивото през зимата

Повече от съветите сигурно се знаят, но е добре да ги припомним

София изкара 171 снегорина през нощта, силният вятър събори дървета и строителни огради

Безброй боклуци по улиците от контейнерите и многото незавършени строежи

Претърсват дома на Киро Японеца