Резултатите от референдума за членството в ЕС на Молдова като стратегическа цел, която да бъде вписана в конституцията на страната, затвърдиха проевропейската перспектива на страната, макар и на косъм разстояние от евроскептиците. Предстои обаче втори тур на президентските избори, на които един срещу друг се изправят проевропейската кандидатка Мая Санду, която държи преднина на първия тур, и Александър Стояногло.
"Хората в Молдова избраха надеждата, стабилността и перспективите. Те избраха Европа" - с тези думи председателката на Европейския парламент Роберта Мецола се обърна към евродепутатите преди началото на заседанието им в Страсбург миналата седмица.
Европейският парламент категорично осъжда всякаква намеса в президентските избори на Молдова и в конституционния референдум за интеграцията в ЕС. Горди сме, че сме едни от най-силните съюзници и поддръжници на Молдова. Разбираме, че бъдещето на Молдова е в ЕС и изцяло подкрепяме пътя й към нейната интеграция.
Европейската служба за външна дейност също осъди хибридните атаки от страна на Русия. Говорителят Петер Стано заяви: Отбелязахме, че вотът в Молдова се проведе при безпрецедентна намеса и сплашване от страна на Русия и нейните проксита. Причината, поради която те могат да изглеждат успешни на моменти, е, че при тях няма граници. Ние, Европейският съюз и нашите партньори, каквото и да правим, спазваме някои принципи, в т.ч. и закони. Русия и нейните проксита обаче не ги спазват. Те действат в по-свободна среда от нас. Ние трябва да се придържаме към някои правила. Те - не.
Дали резултатите от референдума, които са на ръба в полза на евроинтеграцията на Молдова, не поставят европейското й бъдеще също на ръба? На този въпрос отговаря в интервю за bnr Аманда Пол, старши политически анализатор от Европейския политически център в Брюксел.
Наистина, победата беше много оспорвана, но трябва да видим причината за това. Наблюдавахме изключително голяма руска намеса в тази кампания по много различни начини, в т.ч. и купуване на гласове. Това със сигурност се отрази на резултата. Въпреки това, победата бе постигната - членството в ЕС е заложено в конституцията на Молдова. Разбира се, не знаем какви са резултатите от президентските избори, защото ще има втори тур. Ясно е, че по-голямата част от хората подкрепят евроинтеграцията, но големият проблем, пред който е изправена Молдова, е дезинформацията - продължаващите усилия на Руската федерация да разпространява лъжи.
Основният риск е тези хибридни атаки да повлияят на втория тур. Същевременно виждаме много положителни действия за справяне с тях. Например, повечето платформи, в т.ч. и "Телеграм", са много ангажирани в отстраняването на невярното съдържание. Молдова се сдоби с много инструменти за борба с дезинформацията, но това не е лесно. Трудно е да се предвиди как ще гласуват избирателите, но в крайна сметка, ако искат по-добро финансово и по-справедливо бъдеще, то може да бъде постигнато чрез подкрепа на присъединяването към ЕС. Молдова живя под сянката на СССР и Руската федерация в продължение на много години. Русия не дава нищо на Молдова. Тя просто иска Молдова да е в нейната сфера на влияние, защото би било в нейна полза, а не на молдовските граждани, посочва Аманда Пол.
Тя коментира и проблема, че много от хората в Молдова виждат причината за ниския си стандарт именно в ЕС, а не в Русия.
"За да сме честни, би трябвало да погледнат стандарта в самата Русия. Извън Москва, дори и в някои части на Москва, стандартът на живот не е страхотен. Ако посетите някои региони, особено по-отдалечените, ще видите, че нещата там са твърде мрачни. Не смятам, че Русия е добър пример за стандарт или как би трябвало да се управлява държавата. Там няма върховенство на закона, нито съответните свободи. Предполагам, че молдованите от целия политически спектър биха искали да живеят в свободна страна, в която има върховенство на закона и в която да се изразяват свободно. Ето, сега гласуването беше свободно въпреки руската намеса. Проблемите на тези избори не идваха от правителството на Молдова, а от външни фактори. Така че ако искаш по-добро качество на живот, свободи и ценности и повечето неща, които хората искат, особено за децата си и очакваш Русия да ти ги даде, значи гледаш в погрешната посока", убедена е Пол.
На въпрос: Можем ли да очакваме опити за сепаратизъм? На принципа на Приднестровието, а и автономната област Гагаузия е проруска, анализаторът отговори: "Приднестровието така или иначе е отцепнически район. Не очаквам някакви сериозни промени там за момента. Но в него населението не е хомогенно, така че не всеки може да бъде определен като проруски. Нека припомним, че Приднестровието се възползва от всеобхватното споразумение за свободна търговия, каквото има и с Молдова. Гагаузия е по-голямо главоболие за ръководството на Молдова, защото лидерката й е много проруски настроена - тя е от рускоезичните турци. Този регион обаче беше бомбардиран от проруски наративи, мислене и дезинформация и това няма да се реши в близко бъдеще. Всичко това се дължи на руския имперски подход към тези територии. Това, което Русия прави, не е от полза на Приднестровието, Гагаузия и всички молдовани - тя провежда политика за укрепване на самата себе си. Като ги държи слаби, тя просто не може да осъзнае, че вече не е имперска сила. Независимите страни имат право да вземат решения за бъдещето си и за това на децата и внуците си. Кремъл обаче не може да приеме това и затова предприе пълномащабната инвазия в Украйна. Русия дори не приема Украйна като държава. Така че руската политика не е в полза на народа на Молдова по никакъв начин. В един идеален свят молдованите би трябвало да имат икономически и търговски връзки както с Русия, така и с ЕС и няма причина това да не се случи. Именно руснаците правят това невъзможно и го спират.
Според Аманда Пол Русия ще направи каквото може и ще използва всички възможни инструменти. "Молдова трябва да е подготвена за най-лошото и смятам, че правителството в Кишинев е напълно наясно с това. ЕС даде много подкрепа за Молдова от началото на войната в Украйна и последиците от нея.
Свят
Аманда Пол за безпрецедентната руска намеса в изборите: Молдова трябва да е подготвена за най-лошото
Снимка: ЕПА/БГНЕС
Молдова избра проевропейско бъдеще, но остава да го затвърди на втория тур на президентските избори
Фактор Фактор
Още от Свят
Екатерина Захариева: Фон дер Лайен обеща повече пари за иновации
"Надявам се тази подкрепа да бъде получена от държавите-членки", каза още българският еврокомисар
Туск предлага военноморска полиция в Балтийско море заради рисковете от Русия
„Ерата на страх и несигурност по отношение на Русия трябва да приключи“
Християн Мицкоски: Хора от Средновековието ни спират за ЕС
Премиерът на Северна Македония заяви, че в откакто министрите му встъпиха в длъжност преди пет месеца, няма нито един корупционен скандал